Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec u soudu mluvil pevným hlasem

Česko

Jared Loughner – muž, který vážně zranil kongresmanku Gabrielle Giffordsovou a zastřelil šest lidí, se včera objevil u soudu. Hrozí mu trest smrti.

TUCSON Do soudní místnosti ve Phoenixu vešel oděný do vězeňského úboru a díval se přímo před sebe. Na otázky později podle agentur odpovídal pevným hlasem. Prohlásil, že obviněním proti němu vzneseným rozumí.

Jared Loughner v sobotu v arizonském Tucsonu zastřelil šest lidí a vážně zranil kongresmanku Gabrielle Giffordsovou. A včera se už za svůj čin začal zodpovídat. Loughner čelí hned několika obviněním včetně vraždy prvního stupně a mohl by dostat i trest smrti. Před soudem ho zastupuje právnička Judy Clarková, která hájila mimo jiné i atentátníka Teda Kaczynského, známého spíše jakožto „Unabomber“.

Kromě soudního přelíčení ale včera postupovalo i pátrání po dalších okolnostech hrůzného činu. Vyšetřovatelé v mladíkově bytě nalezli na obálce tři rukou psané nápisy: „Naplánoval jsem si to“, „Moje vražda“ a „Giffordsová“. Šéf FBI Robert Mueller oznámil, že střelec, kterého většina lidí označila za psychicky narušeného, si opatřil svoji zbraň ráže 9 mm loni v listopadu.

Televize CNN zase zjistila, že Loughner měl problémy s nákupem střeliva. V obchodě Walmart mu nejdřív nechtěli náboje prodat – prý kvůli jeho podezřelému chování –, v jiné provozovně tohoto obchodního řetězce ale už problémy se svojí žádostí neměl.

Ještě větší pozornost než osud samotného útočníka ale v USA vzbuzuje zdravotní stav ženy, která byla jeho hlavním terčem – demokratické političky Giffordsové. Její stav zůstával po průstřelu hlavy i včera kritický, byť začala podle lékařů už reagovat na své okolí. Dokázala například splnit některé jednoduché úkoly jako na požádání zdvihnout dva prsty.

Kulka proletěla levou částí jejího mozku, kde zřejmě zasáhla řečové centrum. Vzhledem k obrovskému poškození hlavy si lékaři zatím netroufají říct, jak velké škody kulka v jejím mozku napáchala. Giffordsovou prozatím udržují v umělém spánku, z kterého ji občas probouzejí.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...