26. července 2017 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útočníka v pražském obchodu se zbraněmi zastavila šampionka ve westernové střelbě

Krátce po 11:00 se k místu přepadení v Opletalově ulici sjelo několik... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krátce po 11:00 se k místu přepadení v Opletalově ulici sjelo několik... | foto: ČTK

PRAHA Střelkyně Šárka Oppltová zažila přepadení na vlastní kůži v roce 1998. Tehdy na ni mířili ozbrojení lupiči, u hlavy měla pistoli. Litovala, že nemohla použít vlastní zbraň. Během pondělního přepadení obchodu v Opletalově ulici byla situace jiná, žena u sebe zbraň měla a lupiče postřelila. Ten na zranění následně zemřel.

Jednatřicetiletý muž přepadl v pondělí obchod se zbraněmi, kde vytáhl na prodavače nůž a pobodal ho. V prodejně však byla v tu chvíli majitelka a také několikanásobná česká i evropská šampionka ve westernové střelbě Šárka Pavlíková Oppltová.

Podle serveru iDnes.cz, který přinesl její příběh, byla po její dřívější zkušenosti motivace zasáhnout lupiče ještě silnější. Před lety totiž vběhli lupiči do její prodejny v­ Mostě. „Dodnes mě mrzí, že jsem tehdy nepoužila zbraň,“ vzpomíná.

Z dosavadních výsledků vyšetřování podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka zatím plyne, že žena z obchodu na lupiče vystřelila v rámci nutné obrany, a nedopustila se tak ničeho protiprávního.

Příběh zaujal představitele zbraňové lobby, kteří protestují proti opatřením Evropské unie zaměřeným proti terorismu. Senát se bude zabývat návrhem ministra vnitra Milana Chovance začlenit právo nosit zbraň přímo do ústavy.

Posoudit, kdy se střelec pouze brání, je většinou těžký a zdlouhavý proces. Nyní měli policisté jasno během několika hodin. Jediným pachatelem je muž, který vtrhl do prodejny s nožem. Pachatel později zemřel v nemocnici, což v pondělí potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda muž podlehl střelnému nebo bodnému poranění.

Jeden z mužů je postřelený, druhého lékaři odvezli s bodným poraněním. U...
„Dvě minuty po jedenácté jsme dostali tísňovou výzvu od policie, která nás...

Krátce před pondělním polednem se k místu činu sjelo několik houkajících policejních aut, vzápětí také záchranáři. Policisté ulici částečně uzavřeli, okraje ulice hlídali zakuklení policisté se samopaly. Kriminalisté na místě pracovali zhruba tři hodiny. Podle Daňka nyní budou vyhodnocovat důkazy a výpovědi svědků. Vyslechnout budou muset také zraněného muže. Teprve pak se podle policejního mluvčího rozhodne, zda někdo bude obviněn a případně z jakého trestného činu.

bapBarbora Pospíšilová, Lidovky.cz