17. května 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stres, závist, rozpad vztahu... Výherce by měl miliardy tajit, míní psycholog

Český sázející vyhrál v evropské loterii téměř 2,5 miliardy korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český sázející vyhrál v evropské loterii téměř 2,5 miliardy korun. | foto: Archiv Jiřího Ševčíka

PRAHA Dvě a půl miliardy korun vyhrál tento týden v loterii Eurojackpot sázející z České republiky. Rekordní výhra v evropské loterii mu ale nemusí přinést pouze radost a štěstí. „Člověku určitě přivodí stres a starosti. Výherci zřejmě přibude hodně příbuzných a známých,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz psycholog Miloš Kajuk.

Lidovky.cz: Ze dne na den bohatší o 2,466 miliardy korun. Co taková výhra s člověkem udělá? 
Prvoplánově to vypadá úžasně. Snadné to ale výherce mít rozhodně nebude. Výhra mu pomůže vyřešit ekonomické starosti, spoustu jiných starostí mu ale naopak může přivodit. Lidé mu pravděpodobně budou závidět, jeho samotného to může zúzkostnit. Určitá neschopnost takovou výhru utajit může u řady lidí vzbudit tendence, aby část z té částky získali pro sebe. Spousta lidí v jeho okolí bude mít na peníze zálusk.

Lidovky.cz: Měl by výherce o získané částce hovořit?
S tím bych byl opatrný. Je to obrovský obnos, který může u blízkého i vzdáleného okolí vzbudit nežádoucí pozornost, až nátlak. Jestli je to rozumný člověk, radil bych mu, aby to před veřejností spíše tajil. S tím souvisí i to, že by peníze neměl okamžitě začít utrácet. 

Lidovky.cz: S dvěma a půl miliardami na kontě se nabízí, že přestane chodit do zaměstnání…
Spíš bych mu to nedoporučoval, peníze vás mohou snadno dostat do izolace. Vůbec nejlepší rada asi je, aby svůj životní styl a návyky celkově měnil co nejméně. A když, tak velmi postupně. Pokud s penězi umí zacházet, neměl by to dávat jakýmkoli způsobem najevo. Pro okolí je to akorát provokace. Určitě by se měl také poradit s advokátem a možná i s psychologem. Kdysi jsem četl studii, která prokazovala, že většina takovýchto výherců, kteří peníze rychle a zničehonic nabyli, skončili do pěti let na mizině. 

Lidovky.cz: Všechny utratili?
V podstatě ano. Je to jiné, než když si peníze vyděláte. S těmi víte, jak můžete zacházet a co si můžete dovolit. Zatímco když dostanete takovouto velkou částku najednou, svádí to k obrovskému utrácení a investování, mnohdy i špatnému investování. Bude mít velké starosti, co s takovouto částkou udělat a nepochybuji o tom, že bude vystaven velkému stresu.

Lidovky.cz: Jde vůbec taková životní změna ustát bez následků?
Velmi těžko. A je to logické, na to nemůže být nikdo připravený. Záleží pochopitelně na osobnosti daného člověka. Pokud je dostatečně zralá, měl by to ustát. Každý člověk může reagovat jinak, závisí i na faktorech jako je věk, vzdělání, charakter či povahové vlastnosti. Myslím si, že zdravý člověk, který má dobrou výchovu a dobrý charakter, by ale měl situaci ustát. 

Lidovky.cz: Co může taková výhra udělat se vztahy?
Myslím si, že kvalitní vztahy by ohrozit neměla. Určitě ale tomu člověku najednou přibude hodně známých a příbuzných.

Lidovky.cz: Setkal jste se během své praxe s nějakým podobným případem, kdy člověk rychle získal velký finanční obnos?
Mám zkušenosti s tím, že člověk rychle nabyl majetek. Takové případy byly časté v devadesátých letech při restitucích, stává se to i při získání velkého dědictví. Většinou se to neobejde bez vztahových problémů, zažil jsem, že náhlé změny přivodily často až rozpad do té doby idylických manželství.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz