Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střídání stráží v Bruselu. Dosavadního ambasadora má nahradit dlouholetá diplomatka Hrdá

Edita Hrdá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edita Hrdá. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Novou šéfkou Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii se stane dlouholetá diplomatka Edita Hrdá. Vystřídá tak dosavadního ambasadora Jakuba Dürra. Serveru Lidovky.cz to potvrdilo několik diplomatických zdrojů s tím, že Hrdá by měla do úřadu nastoupit nejspíše v září. Její jmenování musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman a následně premiér Andrej Babiš (ANO). "Na Hradě žádný problém nebude, je to předjednané," řekl zdroj.

Obdobný vývoj lze čekat i ve Strakově akademii. Šestapadesátiletá diplomatka není v Bruselu žádným nováčkem, od roku 2016 byla vrchní ředitelkou Evropské služby pro vnější činnost pro Ameriku. Byla tak jedním z nejvýše postavených českých občanů v unijních institucích.

O odvolání Dürra, který v čele úřadu stojí teprve něco málo přes rok, se spekulovalo již na sklonku loňského roku, o čemž Lidovky.cz jako první informovaly. Zbrzdily to ale personálie. V únoru se hovořilo o tom, že Dürra nahradí Marie Chatardová, která v současné době působí v New Yorku jako stálá představitelka ČR při OSN. S tou je ale podle informací serveru Lidovky.cz patrně počítáno na ambasadorský post v Londýně.

„Odvolání pana Dürra bylo na spadnutí už nějaký čas. Kritizoval například premiérův scénář českého předsednictví v EU, rovněž neschvaloval příliš těsné vazby s Maďarskem a Polskem,“ řekl serveru Lidovky.cz zdroj. „S výběrem se čekalo, až se najde naprosto adekvátní nástupce. Nedá se moc riskovat, nový velvyslanec by měl ve funkci zůstat po celou dobu českého předsednictví v EU,“ dodal zdroj.

Právě velvyslanec při EU je klíčovou postavou příprav v pořadí již druhého českého předsednictví v Radě EU, které je naplánováno na druhou polovinu roku 2022. Vláda v říjnu podpořila plán premiéra na co nejnižší výdaje, které by měly činit zhruba 1,24 miliardy korun.

Hrdá je v české diplomacii jako ryba ve vodě, do jejích služeb vstoupila už v roce 1993. Na ministerstvu zahraničí vedla odbor amerických států, vedla české velvyslanectví v Argentině a byla též vrchní ředitelkou kabinetu a sekce ministra. Před příchodem na prestižní unijní post působila jako velvyslankyně ČR při OSN v New Yorku.

Hrdá, která má jednu dceru, hovoří plynně anglicky, německy, španělsky a rusky. Domluví se rovněž francouzsky. Vystudovaná ekonomka pracovala před příchodem na MZV jako tlumočnice a překladatelka.

Ani Dürr ale nebyl v evropské problematice žádným nováčkem. Vystudovaný politolog se zpočátku věnoval spíše akademické kariéře, do státních služeb vstoupil v roce 2008 na pozici náměstka pro evropské záležitosti na ministerstvu školství. Od srpna 2011 do května 2016 byl zástupcem stálého představitele ČR při Evropské unii a od června 2016 do září 2018 náměstkem pro řízení sekce evropské na MZV za ministrů Lubomíra Zaorálka a Martina Stropnického. Na postu velvyslance ČR při Evropské unii vystřídal v roce 2018 Martina Povejšila.

S šéfem kabinetu si Dürr údajně nepadl do oka už dávno. Poslední kapkou byla velvyslancova kritika úsporného rozpočtu, který vláda na unijní předsednictví schválila.

O dalším působení Dürra nebylo podle zdrojů serveru Lidovky.cz zatím rozhodnuto.

Ministerstvo zahraničí v pondělí sice výměnu v Bruselu nepotvrdilo, podle diplomatických pravidel se ale vždy vyjadřuje až po ukončení celého jmenovacího procesu.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...