Zatímco v evropských zemích je zcela běžně užívána takzvaná střídavá péče – tedy že je dítě například týden u otce a týden u matky –, v Česku je tento model zatím jen „zvláštností“. A to chce poslanec Pavel Staněk (ODS) změnit.
Poslancům již předložil návrh, který umožňuje soudům nařídit střídavou péči mnohem častěji. O záměru informovala Česká televize.
„V devadesáti procentech je u nás dítě svěřeno do péče matky. Střídavá péče je udělena jen ve třech procentech případů. To je alarmující číslo,“ uvedl poslanec Staněk s tím, že díky jeho návrhu by se mohlo procento případů se střídavou péčí zvednout.
Argumentuje hlavně tím, že pro dítě je nejlepší, když se na jeho výchově podílejí oba rodiče rovným dílem. Navíc pokud bude dítě svěřeno do střídavé péče, pak se mezi oba rodiče rovnoměrněji rozdělí i náklady spojené s jeho výchovou. Přestože je pouze na soudcích, zda ke střídavé péči přistoupí, novela zákona jim k jejímu udělování dává více volnosti. Nově by tedy soudy měly dítě do střídavé péče svěřit vždy, když mají rodiče zájem o výchovu dítěte a když jsou schopni výchovu dítěte zajistit. „Musí to ale být vždy hlavně v zájmu dítěte,“ dodal Staněk. Doposud ji soudy dávají jen tehdy, pokud se na ní oba rodiče domluví. Což bývá velmi obtížné.
„Po rozvodu mají rodiče často problém spolu vůbec komunikovat, chtít po nich, aby se na něčem shodli, je problematické. Měřítkem má nyní být, zda se oba rodiče chtějí na výchově podílet, v takových případech by už připadal v úvahu právě tento druh péče,“ vysvětlil poslanec.
Jeho krok vítají hlavně otcové, kteří o střídavou péči marně usilují. Ti se setkávají například ve sdružení K213. Předseda K213 Jiří Fiala s poslancem Staňkem na toto téma mluvil. „Bavili jsme se o tom, že v návrhu musí být naprosto jasná a jednoduchá formulace o tom, že pokud jsou rodiče způsobilí a mají zájem dítě vychovávat, pak jim má být dítě svěřeno do střídavé péče. Jakékoliv další podmínky už povedou jen k tomu, že se tento druh péče bude i nadále dávat jen velmi málo,“ řekl LN Fiala.
Na výhodách střídavé péče se shodují i odborníci a psychologové. Upozorňují na to, že se tím zlepšují vztahy rodičů a hlavně že dítě vyrůstá v péči obou, ne jen matky.
Staněk má podle svých slov podporu poslaneckého klubu ODS. Návrh novely dostali na stůl i ostatní poslanci, zatím se k němu nikdo z nich nevyjádřil negativně. První čtení ve sněmovně by mohlo být v únoru.
***
„Střídavá péče je u nás udělena jen ve třech procentech případů. To je alarmující číslo.“