Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězda v sevření kůrovce. Největší letošní kácení kvůli broukovi v oboře odneslo 30 smrků

Česko

  6:00
Praha - Dřevorubci Lesů hlavního města Prahy ve čtvrtek pokáceli v oboře Hvězda na Praze 6 přibližně 30 smrků napadených kůrovcem. Ačkoliv se v celopražském měřítku nejedná o nic výjimečného, ve Hvězdě se takto velký počet stromů kvůli kůrovci kácel letos poprvé. Podle pracovníků pražských lesů se jednalo o mimořádný zásah, který se zdravých stromů nedotkl.

Lýkožrout smrkový na stromech v pražské Hvězdě. foto:  Michal Šula, MAFRA

Zhruba třicet smrků v pražské oboře Hvězda napadl lýkožrout smrkový. Invazivní druh kůrovce si vyžádal zásah i od dřevorubců Lesů hlavního města Prahy. „Kůrovec se ve Hvězdě vyskytuje v průběhu celého roku. Většinou se nám dařilo lokální oka včas odchytit, nyní jsme museli přistoupit k většímu zásahu,“ popsal pro Lidovky.cz vedoucí střediska Lesy hlavního města Prahy Petr Hrma.

Na kácení na místě upozorňovala i cedule.
Pokácené stromy budou dále zpracovány na truhlárně a prodány jako řezivo, nebo...

„Rozsah vygradoval kvůli extrémním klimatickým podmínkám. Stromy jsou bez vody a nemají smůlu. Nejsou schopné lýkožrouty zasmolit,“ vysvětlil Hrma a dodal, že kůrovec se často vyskytuje jako druhotné napadení například k houbové chorobě. Stromy jsou pak podle Hrmy oslabené a ani smrky v jinak zdravém porostu se nezvládnou s kůrovcem vypořádat samy.

Pracovníci pražských lesů ve čtvrtek pokáceli zhruba 30 stromů, počet se ale ještě může zvýšit. „Následně proběhne kontrola ve všech porostech a uvidíme, jestli se ještě něco najde. Kácíme jen napadené stromy, zdravé se snažíme zachovat,“ uvedl pro Lidovky.cz Ondřej Gaduš z lesního úseku Šárka, kam obora Hvězda spadá, který byl u kácení smrků.

Kvůli kůrovci a likvidaci polomů se loni vytěžilo rekordní množství dřeva

Situaci mají dřevorubci podle Hrmy pod kontrolou. „Snažíme se zabránit rozšíření kůrovce v takovém měřítku, jako tomu je například ve východních Čechách. Může se zdát, že stromy jsou ještě zelené, ale když se podíváte zblízka, tak na sobě mají drtinky a jsou napadené kůrovcem,“ vysvětlil Hrma a dodal, že jeden až dva stromy se kvůli napadení ve Hvězdě kácí téměř každý měsíc.

Smrky pak mohou být podle Hrmy použity jako takzvané lapáky, protože ležící strom je pro kůrovce atraktivní. Rozsah kácení ale není mimořádný ani v rámci Prahy. V lesích, kde je smrk více zastoupen, jako je například Krčský nebo Kunratický les, se kácí i desítky stromů měsíčně.

„Pokácené stromy budou dále zpracovány na truhlárně a následně budou buď prodány jako řezivo, nebo využity na rekreační prvky,“ popsal osud smrků Gaduš. Stromy podle něj lesníci kontrolují průběžně po celý rok. „Opatření proti kůrovci se provádějí od prvního rojení, tedy od konce května. Lesy monitorujeme až do konce října,“ řekl Gaduš a dodal, že v oboře Hvězda není momentálně plánované žádné další kácení stromů.

Na kácení v pražské oboře Hvězda upozornil na svém Facebooku starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). „Kácení probíhá ve Hvězdě dnes a zítra. Na starost to mají Lesy hlavního města,“ potvrdil starosta později informaci serveru Lidovky.cz. „Na vykácených místech plánujeme příští rok zasadit nové listnaté stromy, které do místa lépe zapadnou,“ dodala mluví Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

V oboře Hvězda pracovníci pražských lesů od loňského srpna do letošního března odstranili 150 stromů, což vyvolalo vlnu nevole u lidí. Stromy byly podle Lesů hlavního města Prahy odstraněny zejména kvůli bezpečnosti návštěvníků a zachování zdravého a bohatého lesa. Pokáceny byly nejen suché stromy, které za sebou nechal loni orkán Herwart, ale i stromy nebezpečné pro návštěvníky nebo duby červené.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat