Komu patří stromy? Na jednoduchou otázku není v Brně snadné získat odpověď. Některé stromy by přitom mohly způsobit stejnou tragédii jako nedávno ve Zlíně. BRNO V Brně šly nebo půjdou k zemi desítky stromů. Některé správci zeleně po nedávné zlínské tragédii kácejí preventivně. Jiné ale na ně s pádem „nečekají“ – jako včera strom v areálu diagnostického ústavu v ulici Hlinky. Naštěstí se zatím nikomu nic nestalo.
Brňané, kteří by chtěli na podezřelé stromy upozornit, ale pohoří. Neexistuje veřejně přístupná centrální databáze majitelů a správců stromů. „Zkusím zajistit, aby alespoň na odboru životního prostředí mohl některý z úředníků navádět všímavé lidi k majiteli stromu či správci prostranství,“ řekl včera LN náměstek primátora Martin Ander. Stromy na veřejných prostranstvích může spravovat jak společnost Veřejná zeleň města Brna, která pečuje o stromořadí a velké parky, tak radnice městských částí, správci silnic či soukromí majitelé.
Dendrologové připomínají, že současné pády stromů jsou především shodou okolností. „Je to ale i důkaz toho, jak se ve městech o stromy dříve pečovalo. Stromy prostě v ulicích nevydrží to co v přírodě,“ řekl Luboš Úradníček z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Pracovníci Veřejné zeleně už zahájili mimořádnou kontrolu svěřených stromů, kterých mají ve správě na sedmnáct tisíc. „Po tragédii ve Zlíně probíhá mimořádná prověrka,“ upřesnil ředitel Jozef Kasala. Normálně v Brně stromy kontrolují dvakrát ročně, z toho jednou ve vegetačním období.
Kvůli špatnému stavu už nechali skácet dva stromy v Chrlicích, třetí na řadě byl strom v Drobného, který však svůj konec uspíšil. Včera padl při kácení sám a strhl přitom troleje městské hromadné dopravy. Nikdo nebyl zraněn. „Důvodem byl v tomto případě špatný zdravotní stav stromu,“ potvrdil Kasala. Na to, že má takřka odumřelý kmen, přišli při kontrole o víkendu. „Začali jsme s jeho odstraňováním. Uvázaný kmen se ale překroutil a spadl včera dřív, než mohl být bezpečně zlikvidován,“ dodal.
Mohutný strom také včera dopoledne spadl na budovu brněnského dětského diagnostického ústavu v ulici Hlinky. Mohutná větev prorazila oknem až do učebny. Naštěstí prázdné. „Nikomu se nic nestalo, škoda je minimální. Proč spadl, nevím, neřekl mi to,“ konstatoval ředitel diagnostického ústavu Josef Böhm. Podle něho v zahradě za několik posledních let spadlo postupně více stromů, další nechali na základě posudku vykácet preventivně. Tento ale mezi podezřelými nebyl, měl tedy být v pořádku. Statný, zhruba pětadvacetimetrový strom o metrovém průměru kmene museli hasiči rozřezat po částech, protože na nádvoří ústavu nemohli použít výškovou techniku.
Dendrolog Úradníček připomíná, že městské stromy mají obvykle omezenější prostor pro kořeny, ty navíc často poškozují opakované výkopy. „Posledních několik zim, snad kromě jediné, se navíc vyznačuje střídáním teplot, rozmočená zem není promrzlá a stromy se snadněji vyvalí,“ podotkl. S kolegy ale varuje před unáhleným kácením stromů, i když připouští, že skutečně nelze stromy v ulicích nechat umírat.
V Brně se v posledních dvou dnech zřítil další strom například na dům v Jílkově ulici, zaparkovaná auta poškodil vyvrácený strom v Křivé ulici. „Na vině bude i tady zřejmě špatný stav stromů. Běžné výkyvy počasí by zdravé dřeviny měly vydržet,“ míní Kasala.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno