Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Strop se řítil dolů, lidé křičeli“

Česko

Město Christchurch na Novém Zélandu zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně. Zemřelo 65 lidí

WELLINGTON/PRAHA „Byla jsem na přednášce na univerzitě, když se začalo všechno třást,“ popisovala studentka Jennifer Ederová hrůzné okamžiky, které včera v novozélandském druhém největším městě Christchurch přinesly smrt nejméně 65 lidem.

„Vyučování právě skončilo a foyer bylo plné studentů. Celá budova se třásla. Studenti klouzali po schodech. Stropní panely se řítily dolů. Jeden z kluků ale v klidu držel otevřené dveře, zatímco křičící studenti se drali ven. Pamatuji si, že na mě velmi zapůsobil.“ Ederová, kterou citoval list New Zealand Herald, studuje na místní univerzitě. Christchurch, který leží na východním pobřeží novozélandského Jižního ostrova a je domovem pro asi 400 tisíc lidí, se včera proměnil v ukázku zkázy.

„Možná jsme svědky nejtemnějšího dne Nového Zélandu,“ poznamenal premiér John Key. Pravdou je, že podobně tragické zemětřesení Nový Zéland zasáhlo naposledy v roce 1931.

Včerejší katastrofa byla jen následným jevem po loňském zářijovém ještě silnějším zemětřesení, při kterém ale bylo zraněno jen málo lidí. Jak napsala ČTK, přírodní živel tehdy udeřil v ranních hodinách, kdy byly ulice prázdné. Jako u každé katastrofy tohoto druhu se ale vteřiny hrůzy následně změnily v dlouhou agonii.

Starosta Bob Parker situaci ve městě přirovnal k válečné zóně. Zřítilo se totiž množství budov a trosky na mnoha místech zablokovaly ulice.

Otřes o síle 6,3 stupně Richterovy škály poškodil pozemní komunikace a vyvolal několik požárů. Přerušeny byly dodávky vody, elektřiny i telefonní spojení. V ulicích se objevili vojáci, kteří pomáhali obyvatelům a střežili oblast. Poškozena byla i katedrála, jedna z dominant města.

Ještě horší bylo, že mnoho lidí včera stále zůstávalo vězet v sutinách. „Doufám, že mě odsud dostanou brzy, protože jsem tady tak dlouho. A je tma. A je to strašné,“ svěřila se po telefonu novinářům zavalená Anne Vossová. „Vím, že krvácím, a cítím, že země je docela vlhká. Myslím, že je to krev,“ odpověděla na otázku, zda je zraněná.

Záchranáři se psy se včera vydávali zasypané lidi hledat i během studené noci. Lidé v ulicích se zároveň zavalené pokoušeli vyprošťovat holýma rukama.

Češi neštěstí unikli V zemi je v současnosti asi 500 českých turistů, podle včerejších informací ale žádného z nich katastrofa nepostihla. České cestovní kanceláře ale rušily zájezdy do Christchurche.

***

Častá zemětřesení

* Nový Zéland je místem s častým výskytem zemětřesení. Narážejí tu totiž na sebe dvě velké zemské desky. Za rok jich je až 15 tisíc, ale nanejvýš 150 jich člověk vnímá.

Dvě desítky dosahují pětistupňové hodnoty.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...