11. srpna 2015 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnického experiment musel skončit, říká Krnáčová o převzetí stavebních předpisů

Pražská primátorka Adriana Krnáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská primátorka Adriana Krnáčová | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Primátorka Adriana Krnáčová nechtěla riskovat ztrátu stavebních předpisů za situace, kdy náměstek Matěj Stropnický nevedl proces ohledně předpisů ke zdárnému konci. Krnáčová tak zdůvodnila to, že převzala od Stropnického do své gesce problematiku pražských stavebních předpisů.

„Věřím, že Trojkoalice můj krok pochopí,“ řekla novinářům. Předpisy by podle ní měly být dokončeny do konce roku.

Krnáčová prý několikrát upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně. „Dlouho jsem Stropnického hájila a zastávala se ho, mohl mít dobré úmysly, měl těžký úkol, ale postup, který zvolil, nevedl ke zdárnému konci,“ uvedla.

Detaily předpisů na dotaz novinářů komentovat nedokázala s odkazem na to, že jej připravoval její sekretariát. „Jde jen o odstranění legislativně technických nedostatků, které kritizovalo ministerstvo pro místní rozvoj, věcně jsme do obsahu nezasahovali,“ uvedla. Z předpisů podle ní vypadly takzvané plánovací smlouvy, podle kterých musí developer přispívat na rozvoj infrastruktury. Shodla se na tom prý koalice.

Stropnický výtky odmítá

Kvůli hlasování rady se mimořádně sešel zastupitelský klub Trojkoalice. „Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten bude projednán na zasedání zastupitelského klubu,“ řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Zároveň bude o situaci v úterý večer jednat vedení pražské Strany zelených.

Stropnický zároveň odmítl výtky ze strany primátorky. Navíc prý zástupce Trojkoalice nikdo neupozornil, že je alternativní návrh předpisů připravován, a viděli jej poprvé až dnes. „My nevíme, kdo to dělal a na čí zadání,“ řekl Stropnický a návrh označil za kompilát několika dokumentů. Společně s Institutem plánování a rozvoje Stropnický svůj i primátorčin návrh posuzuje. „V čem přesně změny spočívají, tak zatím nevím,“ řekl.

Neschopnost ohrožuje zájmy Prahy

Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Neschopnost Stropnického podle Krnáčové začala ohrožovat zájmy Prahy. Mimořádně zasedne zastupitelský klub Trojkoalice.

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila.

Předpisy nemusí vejít v platnost včas

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli. Zavádí výškovou regulaci budov, kladou důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku tehdy přinesla především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

V účinnost měly předpisy vejít v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj ale na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas, a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Na celostátní úrovni je problematika stavebních předpisů upravena vyhláškami ministerstva pro místní rozvoj, návrh pražských stavebních předpisů zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města. Ministerstvo zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpis.

Výběr hlavních událostí v koalici pražského zastupitelstva:

 • 10. a 11. října 2014 - Komunální volby v Praze vyhrálo ANO před TOP 09, Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a Piráty. Vytvořená koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice obsadila v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.
 • 26. listopadu 2014 - Novou pražskou primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO.
 • 16. ledna 2015 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo Praze rozhodnutí o pozastavení účinnosti pražských stavebních předpisů. Stalo se tak po bouřlivé roztržce, kterou kvůli regulaci reklamy, kterou předpisy přinášely, vyvolala billboardová lobby. Ministerstvu vadilo mimo jiné, že předpisům chybělo schválení Evropské komise.
 • 3. února 2015 - Pražské ANO a ČSSD pořádaly o odchod náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). V lednovém hlasování zastupitelů ohledně tendru na odpady za 13 miliard korun Stropnický pro návrh ruku nezdvihl. Koalici nakonec zachránila nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová.
 • 17. února 2015 - Rada hlavního města Prahy po čtvrt roce od uzavření koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice schválila její programové prohlášení.
 • - Členové koalice našli smír v dohodovacím řízení ohledně stavebních předpisů. Na základě dohody rada schválila jejich novelizaci.
 • 24. března 2015 - Radní odložili rozhodnutí o případném podání trestního oznámení na Stropnického, městu se nelíbí jeho údajná pochybení v souvislosti s novelizací stavebních předpisů. Stropnický na facebookový profil napsal, že se stal obětí "šikany" ze strany magistrátu.
 • 13. dubna 2015 - Zastupitelský klub TOP 09 podal trestní oznámení na Krnáčovou kvůli výběru právníků v kauze Škodova paláce. Podle TOP 09 se mohla dopustit čtyř trestných činů.
 • 14. dubna 2015 - Opoziční TOP 09 a ODS se nepodařilo na mimořádném jednání prosadit návrh na odvolání Krnáčové.
 • 20. dubna 2015 - Stropnický oznámil, že koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice po několika týdnech ukončila spor, který kvůli němu vedla. Ostatní členové koalice ale tuto informaci odmítli.
 • 9. června 2015 - Pražští radní schválili znění nových stavebních předpisů. Novela zamířila do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k měli mít možnost všechny městské části.
 • 18. června 2015 - Trojkoalice vyvolala dohodovací řízení (slouží k vyjasnění koaličních neshod) s ANO a ČSSD. Odůvodnila to porušením koaliční smlouvy při hlasování o novele vyhlášky o hazardu.
 • 24. června 2015 - Vedení pražského ANO vyvolalo dohodovací řízení s Trojkoalicí; její zastupitelé prý porušili koaliční smlouvu, když nehlasovali pro koaliční návrhy.
 • 11. srpna 2015 - Pražští radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy, Stropnický výtky primátorky odmítl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz