Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický: Babišovi jsem řekl, že nechci kandidovat na prezidenta na poslední chvíli

Martin Stropnický ve volebním štábu ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický ve volebním štábu ANO. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Andrej Babiš v úterý prohlásil, že hnutí ANO nenominuje na Hrad vlastního kandidáta. Babiš přitom v minulosti několikrát v souvislosti s prezidentskou volbou zmínil jméno ministra obrany Martina Stropnického. „Bavili jsme se po volbách. Řekl jsem mu (Babišovi), že bych považoval za špatný krok, abych na poslední chvíli do toho šel,“ řekl Martin Stropnický LN a serveru Lidovky.cz.

LN Platí tedy definitivně za ANO, že nebudete kandidovat na prezidenta?
Nejdříve musím říci, že s tématem prezidentské kandidatury jsem nikdy nepřišel. Vždy jsem jen reagoval. Nevyjadřoval jsem se konkrétně. Jedním z důvodů bylo to, že k této instituci cítím veliký respekt. Nepovažuji za vhodné už s touto představou dál koketovat. Ostatně už v létě ANO řeklo, že primárním úkolem jsou volby do Poslanecké sněmovny.

LN Nyní je ale po volbách, v nichž jste zvítězili…
Volební výsledek je sice velké vítězství, ale docela složitě se hledají partneři. Proto je prioritou číslo jedna sestavit vládu, která bude fungovat a nebude představovat nějaké provizorium. Země je v dobré kondici a byla by škoda, kdyby se pohybovala v nejistotě. Zároveň jsme se dostali do nemalého časového tlaku, který vznikl díky termínu voleb a času, dokdy se musejí kandidáti na Hrad přihlásit. Proto včera (v úterý) pan Babiš řekl to, co řekl.

LN Bavili jste se o tom spolu?
Sešli jsme se na chvilku už v neděli. Dílem jsme se bavili o volbách, o tom, co bude dál v rámci povolebního vyjednávání a o mé budoucnosti. Zaznělo i téma Hradu. Sám od sebe jsme mu řekl, že bych považoval za špatný krok, abych na poslední chvíli do toho šel. Na tom jsme se gentlemansky domluvili. Budeme se tím zabývat na příštím setkání poslaneckého klubu, aby hnutí veřejně řeklo výsledný názor k prezidentské volbě.

LN Dovedete si představit, že byste podpořili současného prezidenta Miloše Zemana?
Nechci předjímat debatu. Několik našich poslanců, a teď nevím, kdo z nich byl znovu zvolen, mu podporu vyjadřovalo. Jiní se zase vyjadřovali kriticky. Za sebe bych považoval za vhodné, abychom vyhlásili takzvané volné hlasování, jako bývá zvykem u některých zákonů. Přijde mi to jako demokratické, nevykalkulované a správné.

Martin Stropnický přichází na povolební jednání do Poslanecké sněmovny.
Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb.

LN Neobáváte se mocenského paktu mezi vaším předsedou a Milošem Zemanem?
Jejich vztah se kolikrát popisuje jako extrémně důvěrný. Já si ale nemyslím, že by se spolu domlouvali o mé kandidatuře. Podle mě je to vztah dvou vysokých ústavních činitelů. Pan Babiš je předsedou hnutí, které s obrovskou převahou vyhrálo volby, tak je logické, že spolu mluví. Já u jejich hovoru samozřejmě nebyl. Vím o něm to, co vy.

LN Budete usilovat o funkci ministra obrany i v příští vládě?
To je veliké dilema. Strašně nerad dělám nějaké proklamativní výroky za situace, kdy toho víme o budoucí vládě strašně málo. Proběhla teprve první kola vyjednávání, která se týkala fungování sněmovny, aby mohla vláda vůbec podat demisi. Proto je to velmi předčasné.

Rád bych v té práci pokračoval, ale nedokážu to nyní specifikovat. Víte, všechny nejlepší role, které jsem na divadle dostal, na mě takříkajíc spadly. Asi platí, že štěstí přeje připraveným.

LN Dopoledne se objevila zpráva, že za ODS nebude na Hrad kandidovat senátor Jaroslav Kubera. Skoro to vypadá, že dvě nejsilnější parlamentní strany nechtějí mít vlastního kandidáta na Hrad. Znamená to, že nejsou schopné vygenerovat jméno prezidentského kandidáta?
Neopovažuji se interpretovat kroky senátora Kubery ani vedení ODS. ODS včera (v úterý) hovořila o tom,že je druhou nejsilnější stranou. Nezmínila se však, že má od nás dvoutřetinový odstup, což není zase kdovíjaký výsledek. ODS si přitom kladla náročné podmínky pro další rozhovory jako například post předsedy Poslanecké sněmovny. Nedával bych to proto do souvislostí. Rozhodně to není v součinnosti s námi.

LN Není chyba, že ANO nepostaví silného prezidentského kandidáta?
Nevím, jestli je to chyba. Pro zemi by byla špatná zpráva, pokud by tady bylo mezivládí nebo dokonce bezvládí. To by bylo špatně, protože hospodářství roste a je potřeba řešit mnoho konkrétních věcí, které lidi zajímají.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...