22. listopadu 2015 12:34, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický: Do operace proti Islámskému státu by Česko poslalo asi 200 vojáků

Ministr obrany si prohlédl cvičnou materiální základnu humanitární pomoci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany si prohlédl cvičnou materiální základnu humanitární pomoci. | foto: ČTK

PRAHA Pokud v nejbližší době začne pozemní operace proti Islámskému státu, Česká republika se do ní určitě zapojí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v otázkách Václava Moravce řekl, že česká armáda by do války proti islamistům mohla poslat asi dvě stě vojáků.

Přesná čísla Stropnický v diskusním pořadu neuvedl. „Předpokládám, že do operace by se mohly zapojit řádově desítky zdravotníků a přibližně stejný počet příslušníků protichemické jednotky. V součtu by se jednalo asi o 200 lidí,“ přiblížil ministr.

Martin Stropnický však zároveň uvedl, že stále podporuje spíše vyzbrojování blízkovýchodních povstalců a jejich podporování leteckými útoky. Na těch se ale Česko podílet nemůže. Jednak kvůli závazkům českého letectva k Islandu a pobalstským zemím a jednak kvůli nedostatečnému technickému vybavení gripenů.

„Do žádné pozemní operace se stále nikomu moc nechce, protože by se kvůli ní například vyhrotila migrační krize. Počet politiků, kteří pěší útok podporují, je ale stále vyšší,“ doplnil ministr obrany.

Pařížské útoky rezonují i v české veřejnosti. Podle průzkumu společnosti Median pro Českou televizi si 64 procent Čechů myslí, že Evropa je ve válce. 57 procent dotázaných se pak bojí, že by teroristé mohli zaútočit i na Českou republiku.

, Lidovky.cz

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.