Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Izraelskou ambasádu povede diplomatka Kuchyňová Šmigolová, vystřídá Stropnického

Současný izraelský velvyslanec Martin Stropnický. foto: Ministerstvo zahraničních věcí

V čele české ambasády v Izraeli vystřídá velvyslance Martina Stropnického diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová. Již potvrdila, že má souhlas z izraelské strany. Na Blízký východ by měla odjet v létě, kdy se velvyslanci standardně střídají. Informoval o tom server Seznam Zprávy.
  20:05

„Již jsem měla tu čest obdržet z izraelské strany agrément čili dá se říct, že ten formální proces schvalování je ukončen,“ řekla serveru Seznam Zprávy Kuchyňová Šmigolová.

Sama ještě neví, kde bude úřadovat. Prezident Miloš Zeman nedávno uvedl, že předpokládá, že vláda schválí přesun českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Premiérovi Petru Fialovi navrhl, aby společně letěli do Izraele a otevřeli tam českou ambasádu v Jeruzalémě.

Fiala je přesunu ambasády nakloněn, vláda ale při nynějším předsednictví v Radě Evropské unie a válce na Ukrajině musí řešit aktuálnější výzvy, reagoval mluvčí vlády Václav Smolka.

Podle Zemana se přesun ambasády pokouší sabotovat ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který minulý týden uvedl, že Česko dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN i jednotný postoj Evropské unie k otázce možného přesunu velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. EU s přesuny nesouhlasí, stejně jako většina států světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává, protože si na něj činí nárok i Palestinci.

České velvyslanectví v Tel Avivu má od loňského roku v Jeruzalémě úřadovnu. Své ambasády přestěhovalo několik zemí včetně Spojených států, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců i arabského světa.

Podle nové velvyslankyně je otázka přesunu politické rozhodnutí. „Pokud by takové rozhodnutí padlo, já bych velmi ráda působila jako česká velvyslankyně z Jeruzaléma,“ řekla serveru Kuchyňová Šmigolová.

Veronika Kuchyňová Šmigolová je kariérní diplomatka a bezpečnostní expertka. V minulosti působila například jako velvyslankyně v Egyptě či byla vyjednavačkou o umístění amerického radaru v Brdech. V současnosti vede americký odbor ministerstva zahraničí. Byla první a dosud také jedinou bezpečnostní ředitelkou Černínského paláce, jinak tento post vždy zastávali muži, uvedly Seznam Zprávy.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...