Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Že Česko nechce vojska NATO? Můj výrok byl zmanipulovaný, říká Stropnický

Česko

  16:48aktualizováno  18:00
PRAHA - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odmítl, že by řekl, že Česko nepodporuje umístění vojsk NATO na svém území. Výrok označil za zmanipulovaný. Uvedl to ve sněmovně v reakci na požadavky pravicové opozice, která chtěla vyvolat širší debatu k tomuto tématu. ANO a ČSSD tomu ale zabránily. ODS pak jednání sněmovny na téměř dvě hodiny přerušila kvůli jednání svého poslaneckého klubu.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) foto: Reuters

Stropnický zdůraznil, že Česko by plnilo své povinnosti v rámci Severoatlantické aliance, pokud by to situace vyžadovala. "Nikdo to na té exekutivní úrovni nezpochybňuje," prohlásil ministr, když vysvětloval své výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek na českém území, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters (celé znění agenturní zprávy najdete ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr uvedl, že s jeho výrokem bylo v titulku zprávy manipulováno. Rozhovor se týkal plánů Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech v reakci na krizi na Ukrajině.

Stálý pobyt jednotek? Citlivá záležitost, říká ministr

"Já jsem na to odpověděl, zhruba teď cituji sám sebe, že stálý pobyt jednotek je pro určitou nezanedbatelnou část našeho obyvatelstva z jistých historických důvodů určitý problém nebo, řekněme, citlivá záležitost. Toť vše," řekl ministr.

"Politika v Reuters je taková, že neposkytujeme komentáře k našim článkům. Když uděláme chybu, tak ji opravíme. Jinak platí to, co bylo vydáno," řekl serveru Lidovky.cz šéf české pobočky agentury Reuters Jan Lopatka.

"Dobře víme, že jakékoli trvalé rozmístění vojáků by představovalo problém. Patřím ke generaci, která zažila rozmístění 80 000 sovětských vojáků v období 'normalizace". Je to stále psychologický problém," citovala v pondělí agentura Stropnického.

Podle ní ale také řekl, že si dokáže představit určitou rozšířenou spolupráci, pokud jde o výcvik či podobné aktivity, nikoli ale přítomnost vojáků. "Zvýšit přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, to ano. Ale pokud jde přímo o rozmístění jednotek, v tomto případě jsem spíše skeptický," doplnil Stropnický.

Bouře ve sklenici vody, říká premiér

Sobotka novinářům ve sněmovně řekl, že by od Stropnického, který má zkušenosti z diplomacie, očekával jednoznačnější a reálnější vyjádření. "Výrok pana ministra Stropnického je velmi nešťastný. Vytvářet paralely mezi vojenskou spoluprací na půdě NATO a okupací ČR vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 je historicky nepřesné, nepravdivé a zbytečně to komplikuje spolupráci s našimi spojenci," řekl ministerský předseda.

Spor s opozicí, která ministra kritizovala, je podle Sobotky bouří ve sklenici vody. Se Stropnickým ale bude chtít o věci mluvit. "Věřím, že si po této zkušenosti, která je nepříjemná i pro celou vládu, bude dávat větší pozor na to, jakým způsobem se k takto závažným otázkám vyjadřuje a bude tato témata dopředu konzultovat," poznamenal Sobotka.

'Zlovolné posouvání výroků politiků'

"Musím s plnou vážností prohlásit, že z veřejných zdrojů je jasné, že agenturu Reuters zatím nevlastní Andrej Babiš, a tudíž zlovolně posunuje výroky politiků hnutí ANO a snaží se jim škodit. To jsem se dozvěděl od pana ministra," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nejprve uvedl, že nemá důvod Stropnickému vysvětlení nevěřit. Po zablokování debaty ale dodal, že názor změnil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!