21. března 2018 10:18, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pocházel jed, jímž byl otráven Skripal, z Česka? Absolutní lež, tvrdí Babiš

Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij. | foto: Ladislav KřivanMAFRA

PRAHA Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) se ve středu dopoledne sejde s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským. Předvolal si ho v souvislosti s tvrzením ruské diplomacie, že látka novičok použitá při útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Andrej Babiš označil výrok za absolutně lživý. Stropnický už dříve vyjádření ruské strany odmítl.

Absolutně lživý výrok, řekl premiér v demisi Andrej Babiš k tvrzení Moskvy, že jed použitý v Británii k útoku na bývalého agenta mohl pocházet z Česka. Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu současně odmítl, že vláda byla v postoji ke kauze liknavá. Vyjednávat a sdělovat stanoviska uložila ministerstvu zahraničních věcí, uvedl.

Místo, kde byli Sergej Skripal a třicetiletá žena nalezeni v bezvědomí.
Exhumace manželky a syna Sergeje Skripala.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Moskva zodpovědnost za útok odmítla a v sobotu ruská diplomacie uvedla, že jed mohl pocházet například z Česka, Slovenska nebo Švédska. Stropnický se proti tomu týž den ohradil. V úterý náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že vyjádření české diplomacie nic nemění na tom, že Česko má možnosti podobné látky jako novičok vyrábět.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz