21. března 2018 10:18, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pocházel jed, jímž byl otráven Skripal, z Česka? Absolutní lež, tvrdí Babiš

Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij. | foto: Ladislav KřivanMAFRA

PRAHA Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) se ve středu dopoledne sejde s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským. Předvolal si ho v souvislosti s tvrzením ruské diplomacie, že látka novičok použitá při útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Andrej Babiš označil výrok za absolutně lživý. Stropnický už dříve vyjádření ruské strany odmítl.

Absolutně lživý výrok, řekl premiér v demisi Andrej Babiš k tvrzení Moskvy, že jed použitý v Británii k útoku na bývalého agenta mohl pocházet z Česka. Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu současně odmítl, že vláda byla v postoji ke kauze liknavá. Vyjednávat a sdělovat stanoviska uložila ministerstvu zahraničních věcí, uvedl.

Místo, kde byli Sergej Skripal a třicetiletá žena nalezeni v bezvědomí.
Exhumace manželky a syna Sergeje Skripala.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Moskva zodpovědnost za útok odmítla a v sobotu ruská diplomacie uvedla, že jed mohl pocházet například z Česka, Slovenska nebo Švédska. Stropnický se proti tomu týž den ohradil. V úterý náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že vyjádření české diplomacie nic nemění na tom, že Česko má možnosti podobné látky jako novičok vyrábět.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!