Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický si přivedl náměstka Kuchtu. Má vylepšit vztahy se zbrojaři

Martin Stropnický nominovaný hnutím ANO na post ministra obrany jde na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický nominovaný hnutím ANO na post ministra obrany jde na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mění strukturu vedení resortu. Vytvořil zbrusu novou pozici náměstka pro zbrojní průmysl, kterou podle zjištění LN zaujme Tomáš Kuchta, současný zaměstnanec ministerstva zahraničí a bývalý Stropnického podřízený. Pronájem letounů gripen chce Stropnický prodloužit do konce března.

"Můj odbor se bude věnovat domácím zbrojním firmám. Dnes komunilkace s nimi vázne a přitom by si zasloužily víc pozornosti. Budeme podporovat i jejich expanzi na zahraniční trhy," potvrdil LN sám Kuchta. Doplňuje, že ví, co tahle pozice obnáší - na ministerstvu zahraničí dnes šéfuje odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu.

Nový ministr obrany Martin Stropnický se s Tomášem Kuchtou zná, oba spolupracovali v minulosti na české ambasádě v Římě. Už tehdy byl Stropnický jeho nadřízeným.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě před víkendem se počítalo, že Kuchta bude náměstkem pro obranné akvizice. Proběhla však další jednání a jak už LN informovaly dříve, dohled nad vojenskými zakázkami bude mít Bohuslav Dvořák, dnes zástupce náčelníka generálního štábu.

Třetím náměstkem Borovec, mezi experty Ondráčka

Na pondělní tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický oznámil další změny ve vedení ministerstva. Třetím náměstkem bude manažer Jiří Borovec, končí naopak Lenka Ptáčková Melicharová, Libor Karásek a Libor Tejnil. Dosavadní náměstek Daniel Koštoval bude státním tajemníkem.

"Považuji to za zcela organický dopad důsledku voleb. A považuji za automatické, že ministr si přivede tým svých nejbližších spolupracovníků," řekl Stropnický. Nechce prý navazovat na předchozí povolební trendy a plnit vedoucí pozice na ministerstvu členy hnutí ANO, za něž se dostal do Sněmovny. Není ale vyloučeno, že svého náměstka na ministerstvu bude mít sociální demokracie. "Já jsem v současné době trochu blokován tím, že nebylo zatím korunováno úspěchem vybírání náměstka v ČSSD," uvedl Stropnický.

Nový ministr bude mít vlastní tým externích poradců. V něm bude například někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Dalším expertem bude šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Stropnický počítá s dalšími dvěma až třemi odborníky, kterými tým postupně doplní.

Pronájem gripenů

  • Nový ministr obrany Martin Stropnický chce rozhodnout o prodloužení pronájmu nadzvukových gripenů do konce března. V plánu má jednání o smlouvě se švédskou velvyslankyní v Praze. Návrh dodatku smlouvy připravila ještě předchozí úřednická vláda, politický kabinet ji ale nechce pouze "posunout" dál bez projednávání, řekl novinářům Stropnický.
  • Na prodloužení smlouvy pracoval Stropnického předchůdce nestraník Vlastimil Picek. Návrh počítá s prodloužením pronájmu nadzvukových stíhaček do roku 2027 s dvouletou opcí.
  • Součástí kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.
  • Cena nového pronájmu činí zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun.
  • Po 12 letech nového pronájmu se může Česká republika rozhodnout, zda nájem ukončí, nebo v něm bude nadále pokračovat. Po uplynutí nové smlouvy budou letouny zhruba v polovině své životnosti.

Borovec, který byl dříve ředitelem státní společnosti Čepro a výrobním ředitelem ČEZ, bude mít jako první náměstek na starosti hospodárnost resortu. Mezi své priority řadí zlepšení procesu vyhlašování výběrových řízení na údržbu nemovitého majetku. Zmínil také možnost zavést zveřejňování zakázek na internetu nebo využívání elektronických aukcí.

Zprůhlednění zakázek bude úkolem pro dlouholetého vojáka Dvořáka. Nový náměstek do konce týdne v armádě skončí. Obrana podle něj v minulosti často ležela na průsečíku ekonomických zájmů soukromých firem a výdajů ze státního rozpočtu. 

, ,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...