4. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický ulovil exrozvědčíka. Poradí mu, co s tajnou službou po skandálu Nagyová

Jan Beroun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Beroun. | foto: ČTK

PRAHA Novopečený ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si s sebou na obranu přivádí Jana Berouna. A to coby poradce pro Vojenské zpravodajství rozvrácené kauzou Nagyová, kdy špioni - podle všeho protizákonně - sledovali manželku premiéra Petra Nečase. Ale nejen to.

Stropnickému má najít rezervy i v práci vojenské policie. "Jde o to mít jasno v tom, jak spolupracují," řekl Beroun serveru Lidovky.cz.

Beroun se do státní správy vrací po dvouleté pauze. Dříve vedl speciální policejní útvar, který nasazuje agenty do zločineckých sítí a stará se o ochranu svědků, později působil jako náměstek civilní rozvědky.

Neshody s Langerem

Po neshodách s ministrem Ivanem Langerem skončil jako styčný důstojník rozvědky ve Washingtonu. Když v září 2011 přijel do států český premiér Petr Nečas (ODS) společně se šéfem rozvědky Ivo Schwarzem, aniž by jej o návštěvě dopředu informovali, poslal do Prahy výpověď.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický (vpředu) představil 3. února v Praze svůj nový tým. Zleva vzadu Josef Zrzavecký, Petr Pavel, Bohuslav Dvořák, Jiří Borovec,Tomáš Kuchta, Daniel Koštoval, Jan Beroun a Jiří Šedivý.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický (vpředu) představil 3. února v Praze svůj nový tým. Zleva vzadu Josef Zrzavecký, Petr Pavel, Bohuslav Dvořák, Jiří Borovec,Tomáš Kuchta, Daniel Koštoval, Jan Beroun a Jiří Šedivý.

"Ministr Stropnický mě přesvědčil svou rozumnou, apolitickou a neideologickou vizí," vysvětlil svůj návrat do státních služeb Beroun.

O roli vojenských zpravodajců v kauze Nagyová čtěte zde:

Jeho jméno se v minulosti skloňovalo v souvislosti s řadou klíčových postů v bezpečnostních složkách (mimo jiné i jako o možném policejním prezidentovi). Vždy ale odmítl.´

Opustil agenturu Pinkerton

O to překvapivější je jeho současné angažmá. Je otázkou, zda mu bude místo poradce stačit. Beroun totiž musel opustit lukrativní místo šéfa české pobočky detektivní agentury Pinkerton. "V tuto chvíli je to práce na plný úvazek a já nepřemýšlím o tom, že by to mohlo mít nějakou návaznost," podotkl Beroun.

A po skandálu Nagyová mají vojenští zpravodajci jen dočasného šéfa - generála Rostislava Pilce. O jmenování ředitele organizace, jež má oproti civilní BIS zhruba dvojnásobný roční rozpočet, přitom rozhoduje ministr obrany, tedy Stropnický. 

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...