Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický ulovil exrozvědčíka. Poradí mu, co s tajnou službou po skandálu Nagyová

Jan Beroun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Beroun. | foto: ČTK

PRAHA Novopečený ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si s sebou na obranu přivádí Jana Berouna. A to coby poradce pro Vojenské zpravodajství rozvrácené kauzou Nagyová, kdy špioni - podle všeho protizákonně - sledovali manželku premiéra Petra Nečase. Ale nejen to.

Stropnickému má najít rezervy i v práci vojenské policie. "Jde o to mít jasno v tom, jak spolupracují," řekl Beroun serveru Lidovky.cz.

Beroun se do státní správy vrací po dvouleté pauze. Dříve vedl speciální policejní útvar, který nasazuje agenty do zločineckých sítí a stará se o ochranu svědků, později působil jako náměstek civilní rozvědky.

Neshody s Langerem

Po neshodách s ministrem Ivanem Langerem skončil jako styčný důstojník rozvědky ve Washingtonu. Když v září 2011 přijel do států český premiér Petr Nečas (ODS) společně se šéfem rozvědky Ivo Schwarzem, aniž by jej o návštěvě dopředu informovali, poslal do Prahy výpověď.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický (vpředu) představil 3. února v Praze svůj nový tým. Zleva vzadu Josef Zrzavecký, Petr Pavel, Bohuslav Dvořák, Jiří Borovec,Tomáš Kuchta, Daniel Koštoval, Jan Beroun a Jiří Šedivý.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický (vpředu) představil 3. února v Praze svůj nový tým. Zleva vzadu Josef Zrzavecký, Petr Pavel, Bohuslav Dvořák, Jiří Borovec,Tomáš Kuchta, Daniel Koštoval, Jan Beroun a Jiří Šedivý.

"Ministr Stropnický mě přesvědčil svou rozumnou, apolitickou a neideologickou vizí," vysvětlil svůj návrat do státních služeb Beroun.

O roli vojenských zpravodajců v kauze Nagyová čtěte zde:

Jeho jméno se v minulosti skloňovalo v souvislosti s řadou klíčových postů v bezpečnostních složkách (mimo jiné i jako o možném policejním prezidentovi). Vždy ale odmítl.´

Opustil agenturu Pinkerton

O to překvapivější je jeho současné angažmá. Je otázkou, zda mu bude místo poradce stačit. Beroun totiž musel opustit lukrativní místo šéfa české pobočky detektivní agentury Pinkerton. "V tuto chvíli je to práce na plný úvazek a já nepřemýšlím o tom, že by to mohlo mít nějakou návaznost," podotkl Beroun.

A po skandálu Nagyová mají vojenští zpravodajci jen dočasného šéfa - generála Rostislava Pilce. O jmenování ředitele organizace, jež má oproti civilní BIS zhruba dvojnásobný roční rozpočet, přitom rozhoduje ministr obrany, tedy Stropnický. 

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!