Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. ledna 2015 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnický zbavil mlčenlivosti důstojníky v kauze Nečasové

Bývalý zpravodajec Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek přichází k Obvodnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý zpravodajec Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek přichází k Obvodnímu... | foto: ČTK

PRAHA Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zprostil mlčenlivosti tři důstojníky obžalované v kauze Jany Nečasové a zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Informovala o tom Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Soud kvůli žádosti o rozšíření zbavení mlčenlivosti loni v listopadu odročil hlavní líčení.

Projednání by tak mělo bez komplikací pokračovat v dalším termínu za týden výpovědí bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečasové. „Ministr obrany již požadavku soudu vyhověl a všechny jmenované zprostil mlčenlivosti v požadovaném rozsahu,“ uvedla Zechmeisterová. Rozhodnutí se týká exšéfů vojenské tajné služby Milana Kovandy a Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová musela odročit jednání hned po jeho zahájení 20. listopadu, protože advokáti obžalovaných namítali, že jejich klienti potřebují k řádné obhajobě rozsáhlejší zproštění mlčenlivosti. 

Dosud se vztahovalo na období, ve kterém se podle obžaloby páchala trestná činnost, důstojníci ale chtějí hovořit i o předcházejícím období a metodách práce VZ. Výpovědi by měly obsahovat utajené informace. Vzhledem k tomu bude z jednání zřejmě vyloučena veřejnost.

Žalobce viní čtveřici ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení. Podle státního zastupitelství nynější manželka expremiéra Petra Nečase, dříve Nagyová, zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka jeho kabinetu. Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel „z nejvyšších míst“.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...