Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie vyšetřuje Štrougalovu odpovědnost za smrtící dráty železné opony

Česko

  9:15
PRAHA - Nad Lubomírem Štrougalem, bývalým komunistickým premiérem, krouží hrozba, že bude usvědčen ze smrti 91 lidí, prchajících přes dráty železné opony. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu sbírá důkazy a blíží se cíli.

Lubomír Štrougal se svou ženou foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V době, kdy Štrougal vedl ministerstvo vnitra, umírali lidé na elektrických drátech železné opony. Unikátní znalecký posudek z oboru elektrotechniky ho nyní může usvědčit.

„Mohlo by se to rozseknout do konce března,“ říká vyšetřovatel Eduard Kočvara, který má případ na starosti. Posudek řeší otázku, zda byly dráty v souladu s tehdejšími normami, které měly zajistit, aby elektrická zařízení byla bezpečná. Zprávu přinesla MF DNES.

ČTĚTE TAKÉ:

Štrougalovi je dnes devadesát let. Ministrem vnitra byl v letech 1961 až 1965 a nahrává mu, že právě on nechal v roce 1965 elektřinu v drátech „vypnout“, třebaže z důvodů ryze ekonomických. „Provoz železné opony byl příliš nákladný a kvůli politickému uvolnění už lidé tolik neutíkali,“ vysvětlil vyšetřovatel Kočvara.

Pokud Štrougala obviní ze zneužití pravomoci či obecného ohrožení, hrozí mu až deset let. Štrougalovu výpověď vyšetřovatelé tají.

Kromě elektrických zátarasů byla část hranice i zaminovaná. Na železné oponě, kterou prosadil velitel pohraničníků a vyšetřovatel StB Ludvík Hlavačka, zemřelo mezi lety 1948 až 1989 246 lidí. Elektrický proud zabil celkem 91 uprchlíků.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat