19. června 2016 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strůjce kontroverzní reformy policie Laube: z StB na generála policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Zdeněk Laube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Laube | foto:  František Vlček, MAFRA

Až dosud zůstával policejní důstojník Zdeněk Laube stranou hlavního dění. Poslední dva týdny je však protagonistou plánu na sloučení protikorupční a protimafiánské jednotky, který hýbe českou politikou. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Puntičkář, který si pečlivě zapisuje do notýsku. Jakmile má někdo tři černé puntíky, dostane poznámku. Tak LN popsal Laubeho postupy jeden z jeho bývalých spolupracovníků v policii. Na to, s jakou pečlivostí si v minulosti počínal, proto současný návrh policejní reformy, kterou prosazuje, působí jako blesk z čistého nebe. Z různých stran, včetně ČSSD, se ozývá, že byl nedostatečně promyšlen a připraven.

Zdeněk Laube u policie prošel pořádný kus cesty. Slouží u ní přes třicet let. Zadal si však s minulým režimem. Od roku 1984 byl příslušníkem IV. správy Sboru národní bezpečnosti, jež měla na starosti sledování občanů. Laubeho úkolem bylo sledování pohybu lidí na zastupitelských úřadech v komunistickém Československu.

Při nástupu do funkce náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování v roce 2014 kvůli předlistopadovému angažmá v StB časopis Euro dokonce spekuloval o tom, že Laube neměl nikdy získat negativní lustrační osvědčení. Tehdy se však za něj policejní prezident Tomáš Tuhý postavil. Ústy své mluvčí vzkázal: „Pro funkci náměstka policejního prezidenta splňuje veškeré zákonné i profesní požadavky. Disponuje negativním lustračním osvědčením a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné.“

Zdeněk Laube

Zdeněk Laube

Letité spory

Jak Tuhý, tak i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podporují Laubeho i v projektu vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu, kvůli čemuž se rozhodl odejít do civilu Robert Šlachta.

Ostatně lidé z ÚOOZ nemohou přijít Laubemu na jméno již delší dobu. Animozita se datuje od doby, kdy byl odpovědný za nasazování agentů do zločineckých gangů a za předstírané převody. Ještě před nástupem do současné funkce totiž zastával posty zástupce ředitele (2004 až 2009) a později i ředitele (2009 až 2014) Útvaru speciálních činností (ÚSČ), což je celorepubliková jednotka, která zajišťuje podporu výkonným policejním složkám, jako jsou ÚOOZ, protikorupční policie či Národní protidrogová centrála.

V inkriminované době vznikaly mezi ÚSČ a ÚOOZ hádky o nasazení agentů v konkrétních případech. V momentě, kdy se stal z Laubeho náměstek pro kriminálku, se přidal ještě další handicap, který se podle „insiderů“ z Policejního prezidia promítl i do aktuálního sporu o policejní reformu. Laube ani policejní šéf Tuhý nepatří mezi znalce trestního řízení. Zatímco Laube po větší část aktivní služby pracoval v servisních policejních útvarech, Tuhý je spojen především s uniformovanou částí policie.

V květnu si nicméně Laube vysloužil mimořádné ocenění. Prezident Miloš Zeman ho povýšil do hodnosti brigádního generála. V bezpečnostní komunitě to vzbudilo rozruch, protože získat generálské prýmky v náměstkovské pozici nebývá v policejním sboru zvykem.

Nutnost změn

Laube, který se vyhoupl do čela kriminálky ve výběrovém řízení, v němž byl jediným kandidátem, sloučení protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánské jednotky obhajuje. Odmítá, že by šlo o účelovou změnu ušitou horkou jehlou.

„Nemám problém s ÚOOZ. Mám ale problém v tom, abyto (existence dvou útvarů – pozn. red.) pokračovalo. Máme tu ÚOKFK, který má odborně a kvalifikovaně na starosti hospodářskou trestnou činnost, a my plýtváme prostředky a silami, že na tom mnohdy pracují oba útvary,“ uvedl Laube minulý týden na výboru pro bezpečnost, kde vedení policie reformu poprvé představilo poslancům.

Ačkoli se o potřebě vybudovat českou obdobu americké FBI hovoří roky, až doposud nikdo nenašel odvahu se do změn pustit. Zarážející je nynější rychlost. Se vznikem Národní centrály proti organizovanému zločinu se počítá již od 1 .července. Podle Laubeho je nutné zamezit rivalitě mezi ÚOOZ a ÚOKFK. „Tím, jak se útvary překrývají, se situace nebude lepšit. Jsem tady od toho, abych s tím něco dělal,“ uvedl minulý týden.

  • 60Diskuse


Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky