27. září 2019 16:49, aktualizováno  18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strýc vůdce KLDR prý brzy odejde z funkce velvyslance v Česku

Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. | foto:  František Vlček, MAFRA

WASHINGTON/PRAHA Strýc severokorejského diktátora Kim Čong-una, který od roku 2015 působí jako velvyslanec KLDR v České republice, bude brzy ve funkci vystřídán. Informaci o výměně Kim Pchjong-ila v pátek přinesl americký server NK News, který se specializuje na zpravodajství o Severní Koreji. České ministerstvo zahraničí nechtělo informace komentovat.

„S ohledem na diplomatické zvyklosti ministerstvo zahraničních věcí nekomentuje žádné personální změny na velvyslaneckých postech, a to do doby, než je uděleno dotyčnému kandidátovi tzv. agrément,“ řekl mluvčí ministerstva Robert Řehák.

Kim Pchjong-il se podle serveru NK News letos v létě přechodně vrátil do vlasti. Jeden ze zdrojů NK News řekl, že Kim se domů do KLDR vydal ze zdravotních důvodů. Jiný diplomatický zdroj prohlásil, že byl Kim Pchjong-il koncem května nebo v červnu povolán do Pchjongjangu, protože má opustit funkci a na jeho místo má být brzy jmenován jiný ambasador.

„Vrátil se v létě, pravděpodobně v červnu nebo v červenci, na pravidelnou konferenci velvyslanců a podle všeho také ze zdravotních důvodů. Bylo nám řečeno, že je mimo Pchjongjang, v lázních nebo na nějakém takovém místě,“ řekl další zdroj. Severokorejské velvyslanectví v Praze na opakované dotazy NK News nereagovalo.

V pátečním článku server NK News píše, že Kim Čong-unův strýc je nyní opět zpátky v Praze před chystanou výměnou severokorejského velvyslance v České republice.

Pětašedesátiletý Kim Pchjong-il je podle jihokorejského tisku synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. Od nástupu do funkce velvyslance v ČR v roce 2015 se údajně příliš na veřejnosti nevyskytuje a jen málokterý jiný šéf diplomatické mise v Praze se s ním setkal.

V Praze se v prosinci 2018 zúčastnil akce u příležitosti sedmého výročí úmrtí svého bratra Kim Čong-ila. V projevu pro Společnost česko-korejského přátelství Pektusan, který byl zveřejněn online, ocenil vedení svého zesnulého bratra i jeho syna, stejně jako nedávný vývoj v oblasti severokorejských zbraní a diplomatické kroky vůči Jižní Koreji a USA.Kim Pchjong-il byl od konce 70. let v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, tvrdí jihokorejský tisk. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

„Naším stálým postojem je dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova a sjednocení na základě principu národní nezávislosti,“ uvedl v projevu. „Sankce jsou neslučitelné s dialogem. Spojené státy musejí okamžitě zrušit sankce proti nám v souladu s našimi předběžnými kroky k denuklearizaci.“

Předloni se v jihokorejských médiích objevily informace, že poté, co byl v únoru 2017 v Malajsii otráven Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, může být velvyslanec Kim Pchjong-il dalším vražedným cílem. Praha údajně kvůli obavě z atentátu velvyslanci Kimovi pak věnovala zvýšenou pozornost.

Zatím není jasné, zda zůstane v Evropě na nějakém jiném diplomatickém postu, anebo odejde v KLDR do důchodu. Než nastoupil na místo velvyslance v Praze, působil 16 let jako velvyslanec své země v Polsku, kde jeho dvě děti - syn a dcera - podle NK News vystudovali univerzitu.

Kim Čong-un zřejmě svého bratrance a sestřenici nevnímá jako takovou hrozbu pro stát, jako svého zavražděného bratra Kim Čong-nama, uvedla Rachel Minyoung Leeová, analytička NK Pro, sesterského serveru NK News.

„Skutečnost, že Kim Pchjong-il žil po celé roky nerušeně, a to i poté, co Kim Čong-un nastoupil k moci, naznačuje, že on a zřejmě ani jeho děti nejsou pro Kim Čong-una hrozbou,“ dodala.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.