Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strýc vůdce KLDR prý brzy odejde z funkce velvyslance v Česku

Česko

  16:49aktualizováno  18:40
WASHINGTON/PRAHA - Strýc severokorejského diktátora Kim Čong-una, který od roku 2015 působí jako velvyslanec KLDR v České republice, bude brzy ve funkci vystřídán. Informaci o výměně Kim Pchjong-ila v pátek přinesl americký server NK News, který se specializuje na zpravodajství o Severní Koreji. České ministerstvo zahraničí nechtělo informace komentovat.

Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. foto:  František Vlček, MAFRA

„S ohledem na diplomatické zvyklosti ministerstvo zahraničních věcí nekomentuje žádné personální změny na velvyslaneckých postech, a to do doby, než je uděleno dotyčnému kandidátovi tzv. agrément,“ řekl mluvčí ministerstva Robert Řehák.

Kim Pchjong-il se podle serveru NK News letos v létě přechodně vrátil do vlasti. Jeden ze zdrojů NK News řekl, že Kim se domů do KLDR vydal ze zdravotních důvodů. Jiný diplomatický zdroj prohlásil, že byl Kim Pchjong-il koncem května nebo v červnu povolán do Pchjongjangu, protože má opustit funkci a na jeho místo má být brzy jmenován jiný ambasador.

Na kontroverzní hovor Trumpa se Zelenským údajně upozornil zaměstnanec CIA. Jeho jméno ale úřady tají

„Vrátil se v létě, pravděpodobně v červnu nebo v červenci, na pravidelnou konferenci velvyslanců a podle všeho také ze zdravotních důvodů. Bylo nám řečeno, že je mimo Pchjongjang, v lázních nebo na nějakém takovém místě,“ řekl další zdroj. Severokorejské velvyslanectví v Praze na opakované dotazy NK News nereagovalo.

V pátečním článku server NK News píše, že Kim Čong-unův strýc je nyní opět zpátky v Praze před chystanou výměnou severokorejského velvyslance v České republice.

Pětašedesátiletý Kim Pchjong-il je podle jihokorejského tisku synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. Od nástupu do funkce velvyslance v ČR v roce 2015 se údajně příliš na veřejnosti nevyskytuje a jen málokterý jiný šéf diplomatické mise v Praze se s ním setkal.

Vesmírné síly mohou v budoucnu rozhodovat konflikty, říká americký generál s českými kořeny

V Praze se v prosinci 2018 zúčastnil akce u příležitosti sedmého výročí úmrtí svého bratra Kim Čong-ila. V projevu pro Společnost česko-korejského přátelství Pektusan, který byl zveřejněn online, ocenil vedení svého zesnulého bratra i jeho syna, stejně jako nedávný vývoj v oblasti severokorejských zbraní a diplomatické kroky vůči Jižní Koreji a USA.Kim Pchjong-il byl od konce 70. let v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, tvrdí jihokorejský tisk. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

„Naším stálým postojem je dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova a sjednocení na základě principu národní nezávislosti,“ uvedl v projevu. „Sankce jsou neslučitelné s dialogem. Spojené státy musejí okamžitě zrušit sankce proti nám v souladu s našimi předběžnými kroky k denuklearizaci.“

Předloni se v jihokorejských médiích objevily informace, že poté, co byl v únoru 2017 v Malajsii otráven Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, může být velvyslanec Kim Pchjong-il dalším vražedným cílem. Praha údajně kvůli obavě z atentátu velvyslanci Kimovi pak věnovala zvýšenou pozornost.

Na kontroverzní hovor Trumpa se Zelenským údajně upozornil zaměstnanec CIA. Jeho jméno ale úřady tají

Zatím není jasné, zda zůstane v Evropě na nějakém jiném diplomatickém postu, anebo odejde v KLDR do důchodu. Než nastoupil na místo velvyslance v Praze, působil 16 let jako velvyslanec své země v Polsku, kde jeho dvě děti - syn a dcera - podle NK News vystudovali univerzitu.

Kim Čong-un zřejmě svého bratrance a sestřenici nevnímá jako takovou hrozbu pro stát, jako svého zavražděného bratra Kim Čong-nama, uvedla Rachel Minyoung Leeová, analytička NK Pro, sesterského serveru NK News.

„Skutečnost, že Kim Pchjong-il žil po celé roky nerušeně, a to i poté, co Kim Čong-un nastoupil k moci, naznačuje, že on a zřejmě ani jeho děti nejsou pro Kim Čong-una hrozbou,“ dodala.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat