2. října 2018 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stuchlík osmkrát nemluvil pravdu, nejlépe si vedli Pospíšil a Beran, zhodnotil pražské lídry Demagog.cz

Kandidát na primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík řekl během dvouhodinové předvolební diskuze v České televizi osm nepravdivých tvrzení. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz, jenž ověřuje výroky tuzemských politiků. Nejlépe si naopak vedli Jiří Pospíšil a Hynek Beran, lídři kandidátek TOP 09, respektive SPD.

V debatě, kterou odvysílalo veřejnoprávní médium ve čtvrtek, se sešlo 11 zástupců nejsilnějších politických uskupení v hlavním městě. Diskutovali spolu o dopravě, bezpečnosti a bydlení v Praze. Dostalo se tak i na věčná metropolitní témata, jako je stavba linky metra D či územní plánování.

Server Demagog.cz posléze ověřil všechna tvrzení a dospěl k závěru, že nejvíce - celkem osm - nepravdivých výroků pronesl lídr pražské kandidátky hnutí ANO Petr Stuchlík. Zároveň jeden jeho výrok byl zavádějící a další dva se nedaly ověřit. Pravdu mluvil pouze ve dvou případech.

Petr Stuchlík byl během předvolební akce zasažen vejcem. Vyměnil si znečištěné...

Petr Stuchlík byl během předvolební akce zasažen vejcem. Vyměnil si znečištěné sako a po chvíli pokračoval.

Stuchlík se podle serveru například spletl, když tvrdil, že jím založená společnost přišla v roce 2003 s takzvaným Fincentrum Hypoindexem, což je dle něj v současnosti jediný ukazatel cen hypoték, z nějž všichni vycházejí. Demagog.cz ovšem upozornil na to, že index sice bývá hojně citován, ale není jediným ukazatelem. Podotkl rovněž, že třeba Česká národní banka má proti jeho metodice výhrady.

Za Stuchlíkem, co se týče počtu nepravdivých výroků, se shodně umístili komunistka Marta Semelová a lídr hnutí Pro Prahu Jiří Nouza. Oba nemluvili pravdu čtyřikrát. Semelová si navíc připsala dvě zavádějící a čtyři neověřitelná tvrzení, ale zároveň sedm pravdivých výroků.

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení...

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení informačních desek na pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Vedle ní pražský zastupitel Ivan Hrůza (KSČM).

Nejčastěji - desetkrát - naopak říkal pravdu někdejší primátor a jednička pražské kandidátní listiny ODS Bohuslav Svoboda. Následován právě Semelovou (sedm), kandidátem sdružení Praha sobě Janem Čižinským (šest) a Pirátem Zdeňkem Hřibem (šest). Ani jednou se pak ve svých prohlášeních nezmýlili Jiří Pospíšil z TOP 09 a Hynek Beran, lídr kandidátky SPD.

Kompletní analýzu serveru Demagog.cz naleznete ZDE.

rsaRobert Sattler

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.