Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
2. října 2018 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stuchlík osmkrát nemluvil pravdu, nejlépe si vedli Pospíšil a Beran, zhodnotil pražské lídry Demagog.cz

Kandidát na primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík řekl během dvouhodinové předvolební diskuze v České televizi osm nepravdivých tvrzení. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz, jenž ověřuje výroky tuzemských politiků. Nejlépe si naopak vedli Jiří Pospíšil a Hynek Beran, lídři kandidátek TOP 09, respektive SPD.

V debatě, kterou odvysílalo veřejnoprávní médium ve čtvrtek, se sešlo 11 zástupců nejsilnějších politických uskupení v hlavním městě. Diskutovali spolu o dopravě, bezpečnosti a bydlení v Praze. Dostalo se tak i na věčná metropolitní témata, jako je stavba linky metra D či územní plánování.

Server Demagog.cz posléze ověřil všechna tvrzení a dospěl k závěru, že nejvíce - celkem osm - nepravdivých výroků pronesl lídr pražské kandidátky hnutí ANO Petr Stuchlík. Zároveň jeden jeho výrok byl zavádějící a další dva se nedaly ověřit. Pravdu mluvil pouze ve dvou případech.

Petr Stuchlík byl během předvolební akce zasažen vejcem. Vyměnil si znečištěné...

Petr Stuchlík byl během předvolební akce zasažen vejcem. Vyměnil si znečištěné sako a po chvíli pokračoval.

Stuchlík se podle serveru například spletl, když tvrdil, že jím založená společnost přišla v roce 2003 s takzvaným Fincentrum Hypoindexem, což je dle něj v současnosti jediný ukazatel cen hypoték, z nějž všichni vycházejí. Demagog.cz ovšem upozornil na to, že index sice bývá hojně citován, ale není jediným ukazatelem. Podotkl rovněž, že třeba Česká národní banka má proti jeho metodice výhrady.

Za Stuchlíkem, co se týče počtu nepravdivých výroků, se shodně umístili komunistka Marta Semelová a lídr hnutí Pro Prahu Jiří Nouza. Oba nemluvili pravdu čtyřikrát. Semelová si navíc připsala dvě zavádějící a čtyři neověřitelná tvrzení, ale zároveň sedm pravdivých výroků.

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení...

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení informačních desek na pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Vedle ní pražský zastupitel Ivan Hrůza (KSČM).

Nejčastěji - desetkrát - naopak říkal pravdu někdejší primátor a jednička pražské kandidátní listiny ODS Bohuslav Svoboda. Následován právě Semelovou (sedm), kandidátem sdružení Praha sobě Janem Čižinským (šest) a Pirátem Zdeňkem Hřibem (šest). Ani jednou se pak ve svých prohlášeních nezmýlili Jiří Pospíšil z TOP 09 a Hynek Beran, lídr kandidátky SPD.

Kompletní analýzu serveru Demagog.cz naleznete ZDE.

rsaRobert Sattler
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.