Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti bojují za kampusy

Česko

  9:41
PRAHA - Studentský král Kampusák rozhýbal debatu o potřebě sloučit roztříštěnou Karlovu univerzitu. Plánů na vznik vysokoškolských areálů je několik, k uskutečnění se ale až na výjimky blíží jen pomalu.

Studenti foto: Reprofoto

Z Rytířské ulice do Opletalovy, odtud do Jinonic a pak na Smetanovo nábřeží. Takovou trasu musí i denně absolvovat někteří studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podobně jako oni na tom jsou i jejich kolegové z dalších fakult. Neexistují centra, kde by se studenti přirozeně scházeli i se spolužáky z jiných oborů. I proto se na univerzitě čím dál hlasitěji začíná hovořit o nutnosti školu alespoň z části sjednotit. „Pro rozvoj nejen vědecké činnosti je nutné, aby se studenti mezi sebou znali, mluvili spolu, aby existovala silná a vlivná studentská asociace, která by fungovala na úrovni celé univerzity. To všechno je nyní složité. Nejednotnost univerzity zároveň oslabuje u studentů pocit sounáležitosti se školou,“ domnívá se Martin Benda, šéfredaktor studentského časopisu FFakt.

Podobně se na nutnost kampusů dívá i jeho studentský kolega Martin Palán z fakulty sociálních věd. „Nejde v první řadě o nepříjemné dojíždění přes město. Při současné roztříštěnosti především vázne komunikace mezi studenty často i uvnitř fakult, natož mezi nimi. Možnost setkávání lidí různých oborů by znamenala velký stimul pro osobní i společenský růst studentů,“ lobbuje pro myšlenku kampusů Palán. Právě on coby Kampusák, nový král Majáles, naplno rozproudil diskusi nad potřebou univerzitního kampusu.

Mezi studenty a vedením univerzity panuje více méně shoda na tom, že není možné vybudovat jeden obří kampus pro celou univerzitu. Tomu brání například to, že lékařské fakulty potřebují velmi úzce spolupracovat s velkými nemocnicemi a mnohé ústavy nechtějí opouštět historické budovy v centru Prahy. Univerzita proto počítá s několika minikampusy, které by spojovaly vždy jen několik fakult.

Ačkoliv rektor Václav Hampl výstavbu minikampusů podporuje, podle studentů by vedení univerzity mělo být aktivnější a samo se chápat příležitostí získat výhodně některé pražské objekty, například Invalidovnu v Karlíně. Téměř zdevastovanou barokní památku má příští rok opustit Vojenský ústřední archiv a ministerstvo obrany bude pro komplex hledat nové využití. „O zájmu Filozofické fakulty Karlovy univerzity o objekt Invalidovny nemáme žádné informace a nikdo ze zástupců univerzity nás do dnešního dne neoslovil,“ uvedla Jitka Verešová z tiskového odboru ministerstva. Podle rektora je ale zatím brzy cokoliv ve věci Invalidovny podnikat.

Konkrétní kroky zatím univerzita nepodnikla ani v otázce budoucího využití olympijské a mediální vesničky, která by měla v hlavním městě vyrůst, pokud Praha získá pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. „Zatím to působí dojmem, že primární je, aby to zafungovalo pro olympiádu a pak můžou být školy rády, že něco dostanou, a otázka, jestli to pro ně funguje dobře, se zdá být sekundární,“ řekl Hampl. Zároveň doplnil, že téma hodlá v nejbližší době probrat s primátorem Pavlem Bémem.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍCH STROJŮ 35-38000 + NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč