Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti by do sněmovny poslali i DSSS a „piráty“

Česko

PRAHA Pokud by květnové volby byly v rukou studentů, usedli by do sněmovních lavic kromě „prověřených“ politických stran i zástupci Vandasovy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) či České pirátské strany.

Alespoň to vyplývá z prozatímních výsledků voleb nanečisto na deseti středních školách, které na internetu zveřejnila iniciativa Výsledky studentských voleb 2010.

Například studenti brněnského gymnázia volili z 38 procent TOP 09, druhá byla ODS s 22 procenty hlasů a 11 procent studentů dalo hlas České pirátské straně. Do sněmovny by se podle jejich hlasování dostaly ještě Věci veřejné se sedmi procenty a DSSS s pěti procenty.

Podobně se vyjádřili i gymnazisté z Nymburka, kde volili ze 48 procent TOP 09, 17 procent hlasů obdrželi občanští demokraté a mezi šesti a sedmi procenty dostali „piráti“, DSSS a komunisté.

Pražští studenti z Gymnázia Malostranská pak do uren vhodili 58 procent lístků pro TOP 09, do sněmovny by poslali ještě ODS a Věci veřejné. Naopak sociální demokraté, kteří vedou v celostátních průzkumech, u studentů zcela propadli – ani by se nedostali do sněmovny. Zveřejněte výsledky Iniciátor zveřejnění výsledků Lubomír Kubát navíc plánuje stupňovat tlak na školy tak, aby se kompletní údaje z voleb nanečisto dostaly na veřejnost ještě před květnovým kláním. „Chci vyzvat studenty, aby si vynutili na vedení škol oficiální zveřejnění již nyní. Formou petice v jejich školách by měli požadovat okamžité zveřejnění, neboť to jsou oni, kdo odevzdávali hlasy, a jejich požadavek by měl být respektován,“ nastiňuje Kubát.

Původně se měly výsledky voleb zveřejnit už minulý týden hned po skončení voleb na školách, pořádající společnost Člověk v tísni však nakonec posunula vyhlášení až po skutečných volbách. Na studentské volby si kvůli údajné politické propagandě na školách stěžovali zejména hejtmani z řad ČSSD.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...