Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studenti bydlící na Strahově závidí luxus pankráckým vězňům

Koleje na Strahově versus cely ve věznici Pankrác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koleje na Strahově versus cely ve věznici Pankrác. | foto: www.facebook.comReprofoto

PRAHA Vězňům z pankrácké věznice mohou studenti ČVUT jen závidět. O čistě vymalovaných zdech, novém nábytku a pingpongovém stolu se jim může leda tak zdát. Jejich Strahov spíše než zázemí vězňů na Pankráci připomíná studené vězeňské cely. Sami studenti popisují podmínky svého bydlení jako naprosto otřesné.

Na sociálních sítích se v reakci na otevření nové oddělení pro vězně s mírnějším režimem objevila fotomontáž, která interiéry vazební věznice v Praze na Pankráci srovnává se strahovskými kolejemi. Zatímco u mnoha lidí snímky cel vyvolaly otázky, jestli si takový luxus vězni zaslouží, studenti ze Strahova vězňům jejich bydlení závidí.

"Vypadá to tam přesně jako na obrázku," říká Klára Pospíšilová, která na strahovských kolejích strávila tři roky. Byla prý šťastná, když mohla bydlení na Strahově vyměnit za něco snesitelnějšího. Neutěšený stav strahovských kolejí potvrdil i Pavel Drška: "Jednou jsem tam byl na návštěvě a dodnes z toho mám trauma," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ

Nejdepresivněji popisuje Ivana Zoulová sociální zařízení. Sprchy a záchody jsou společné pro celé patro. Toalet je tam podle ní asi jen šest a v semestru jsou tamní hygienické podmínky tristní. Toaletní papír si na záchod musela nosit sama.

Jako nejhorší zážitek popisuje studentka ale sprchy určené pro kluky a holky zároveň. "Sprchy byly v umývárně a neměly závěs, takže ten, kdo si čistil zuby, sledoval druhého, jak se sprchuje. Řešili jsme to tím, že jsme na dveře lepili cedule, jestli je ve sprše zrovna holka nebo kluk," popsala vzpomínky na poslední rok studia Zoulová. Ve srovnání s tím mají vězni u toalety železnou zástěnu, která respektuje jejich soukromí.

Nově je v celách železná zástěna, aby se respektovalo soukromí obviněných.

Nově je v celách železná zástěna, aby se respektovalo soukromí obviněných.

Studenti na Strahově také bojují se zimou. Neutěsněná okna ji nedokážou zadržet a malá kamínka místnost nevytopí. Také oblečení často zůstává v kufrech, protože v pokojích není dost místa pro jeho uložení. Zatímco vězni mají pro své stejnokroje prostorné skříně, na Strahově se musí dva studenti podělit o jedinou. Kobereček na podlaze, nové matrace a plazmová televize na chodbě jsou pro studenty nedostupný luxus.

Důvodem, proč studenti zachovávají strahovským kolejím stále přízeň je cena, která v Praze patří k nejnižším. Zatímco vězni nájem neplatí, nehostinné podmínky ve dvoulůžkovém pokoji na Strahově studenty stojí okolo dvou a půl tisíc korun za měsíc.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!