Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti chystají happening proti Klausovi. Odhalí mu pomník

Česko

  11:24
PRAHA - Proti jednání a vystupování prezidenta Václava Klause se chystá na Hradě další protestní happening. "Vyzýváme Václava Klause, aby uznal, že jako reprezentant okrajového politického postoje ztratil legitimitu nadále vykonávat prezidentskou funkci, a aby z této funkce odstoupil," řek student historie na FF UK Matěj Spurný z pořádající iniciativy Už dost!

Pražský hrad a česká vlajka foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Bude se konat 17. června od 17:00 na Hradčanském náměstí v Praze. Nedávno uspořádalo na Hradě protest proti Klausovi několik českých umělců.

Studentům vadí zejména to, že hlava státu podle nich nerespektuje ústavu, odmítá evropskou integraci, snižuje význam ochrany životního prostředí a občanskou společnost považuje za nepřítele a nositele extremistických názorů. "Svůj boj proti hodnotám evropské demokracie může Václav Klaus vést legitimně z pozice občana, nikoli prezidenta," říkají pořadatelé.

Na programu je i přednáška psychiatra
Setkání se bude konat v předvečer Klausových narozenin, prezident je oslaví 19. června. Organizátoři happening pojímají jako rozlučkový a odhalí prý Klausovi pomník. Jako vhodný dárek navrhují účastníkům akce, aby přinesli narcis.

Na programu je i přednáška psychiatra na téma narcistická porucha osobnosti. Organizátoři slibují, že gratulační řeč k prezidentovým narozeninám pronese Vladimir Putin. Petici Už dost! na stránce www.uzdost.cz podepsalo k dnešnímu dopoledni přes 1300 lidí, mezi nimi jsou například podpisy Jiřího Gruši, Jáchyma Topola, Tomáše Halíka, Olgy Sommerové, Dany Němcové, Evy Holubové a Vladimíra Justa.

Zástupci iniciativy Už dost! vystoupili také na happeningu, který proti Klausovi před třemi týdny uspořádalo několik českých umělců. Prezident tehdy právě vedl jménem českého předsednictví významný summit EU-Rusko v Chabarovsku. Později protest označil za směšný a dětinský.

Organizátorům prvního happeningu vadí stejně jako studentům Klausův odmítavý postoj k evropské integraci, údajné znevažování ústavy, pohrdání ochranou životního prostředí a informacemi o klimatických změnách. Umělci ještě zdůraznili Klausovu údajnou proruskou orientaci, která podle nich ČR poškozuje; happening nazvali Počemu? a prezidenta se tak rusky ptali, proč se takto chová.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat