Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti práv poradí pacientům zdarma

Česko

OLOMOUC Posluchači olomoucké právnické fakulty vytvořili specializovanou právní poradnu pro pacienty. Lidé mohou za nimi až do čtvrtka přijít se žádostí o právní pomoc.

„Lidé se zde zdarma například dozvědí, jak mohou získat kopii své zdravotnické dokumentace nebo co znamená informovaný souhlas,“ řekl Maxim Tomoszek, garant poradny a člen katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého. Na odborné supervizi poradny se podílejí také právníci Ligy lidských práv, kteří studenty pravidelně školí. „Vyřízení dotazů trvá obvykle 14 dní, v komplikovanějších případech to však může být i déle,“ podotkl Tomoszek.

Bezplatná studentská právní poradna existuje od roku 2006. Za tu dobu poskytla své služby asi 400 klientům. Její vznik navázal na obdobné služby, které studenti podle amerického vzoru začali poskytovat o deset let dříve. Věnovali se ale jen otázkám orientovaným na bydlení. „Lidé, kteří si nemohou dovolit zaplatit služby advokáta, zde mohou bezplatně využít pomoci studentů pod dohledem jejich pedagogů,“ dodal Tomoszek.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!