Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Program Erasmus: stát zkontaktuje tisíce českých studentů v zahraničí a pomůže jim s cestou domů

Studenti programu Erasmus (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti programu Erasmus (ilustrační snímek) | foto: Reprofoto

Praha Stovky zahraničních studentů programu Erasmus budou moct z Česka vycestovat navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla česká vláda i další země. České studenty, kteří jsou v zahraničí v rámci programu Erasmus, osloví ambasády. Jsme připraveni přivézt je zpět, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo počátkem března přes Erasmus 150 studentů z Česka.

Petříček uvedl, že zastupitelské úřady v jednotlivých zemích dostanou seznamy studentů. Budou je kontaktovat a ověřovat, jestli se mají jak dostat zpět do Česka. Od ministerstva školství v pátek diplomacie získá patřičné seznamy. Vláda už dříve rozhodla, že až do odvolání se nebudou konat žádné zahraniční studijní výjezdy, jako je Erasmus. Do programu jsou zapojeny tisíce studentů.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Částečně je omezen i letecký provoz.

Podle údajů Domu zahraniční spolupráce (DZS), který Erasmus v ČR koordinuje, je s tímto programem v Česku nyní 4812 cizinců. Z toho 2683 přijelo z 15 zemí, které vláda kvůli šíření koronaviru označila za rizikové. Nejvíce je jich ze Španělska (850), z Francie (789) a z Německa (331). Jsou to nejen vysokoškolští studenti, ale i žáci středních a základních škol, učitelé, mladí lidé na dobrovolnických pobytech či účastníci vzdělávání dospělých. Mluvčí DZS Lucie Durcová upozornila, že počty nemusí být přesné, protože situace se rychle mění.

2500 osob v rizikových zemích

Naopak v rizikových zemích je podle ní v tuto chvíli kolem 2500 českých vysokoškolských studentů nebo zaměstnanců. „Je tam ale i víc než 200 účastníků z dalších sektorů programu Erasmus+,“ řekla mluvčí DZS Lucie Durcová. V zahraničí je podle ní okolo 4800 účastníků programu Erasmus+.

Z údajů Evropské komise z roku 2019 plyne, že v Česku se do programu ve školním roce 2016/2017 zapojilo 7891 studentů a stážistů, včetně 89 z jiných zemí světa. Nejčastěji z českých škol vyjížděli do Německa, Španělska a Francie. 

Ukrajina hlásí první oběť koronaviru. Rakousko uzavírá vše kromě lékáren, potravin, trafik a pošt

Naopak do Česka v rámci výměnných pobytů přijelo 7649 vysokoškolských studentů, 2448 stážistů a 437 studentů z partnerských zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii. V roce 2017 dosáhly v ČR granty v rámci programu bezmála 35 milionů eur (skoro 900 milionů korun).

Vláda v pátek rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z 15 takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie. Českým občanům ve čtvrtek kabinet zakázal cestovat do těchto států. Zákaz vstupu se týká Číny, Koreje, Íránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....