Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nařízení o vystěhování studentů z kolejí zvedlo vlnu nevole, vláda posléze povolila výjimky

Hlávkova kolej v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlávkova kolej v Praze. | foto: CC BY-SA 3.0: limojoe; Wikimedia

Praha Vláda vykázala ze dne na den všechny studenty žijící na kolejích, a to aniž by jim poskytla návod k tomu, jak situaci mají řešit. Výjimku posléze udělila těm, kteří nemohou domů nebo jsou v karanténě.

Nařízení platné od středy počítá s tím, že každý student, jenž má kromě kolejí i jiné bydliště v České republice, se během úterý z kolejí přesune. Pro mnoho studentů je však tento scénář nereálný: na koleji bydlí, protože i přes distanční výuku pracují a nemohou se tak ze dne na den přesunout o desítky kilometrů dál. 

„Vystěhovat studenty z kolejí, které si řádně platí jenom proto, že bydlí jinde v ČR, mi přijde jako krok úplně vedle. Kromě toho, že to zcela postrádá smysl (koleje jsou totiž většinou určeny pro studenty, kteří v tom městě nebydlí), tak by mohli dát alespoň výjimku těm, kteří na nich zůstali kvůli práci,“ uvedl na svém facebookovém profilu student Jan Mikulášek studující na Masarykově  univerzitě v Brně.

Čas na odstěhování měli všichni studenti do středečního rána, mnoho z nich však doufalo, že nastane výjimka.„Zatím čekám na oficiální vyjádření univerzity, protože to vypadá, že by ještě mohlo dojít k nějakým změnám,“ uvedla pro server Lidovky.cz studentka Vlasta Macháčová, jež i přes distanční výuku potřebuje kvůli práci zůstat v Brně. 

Situaci nesli nelibě i rektoři vysokých škol.„Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy,“ uvedla na Twitteru v úterý ráno rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Zároveň vyjmenovala i další skupiny, pro něž je okamžité stěhování nereálné. 

„Opravdu chcete, abych poslala studenty v karanténě domů ke starým rodičům? Skutečně chcete abych poslala studenty domů k rodičům, kteří jsou sami v karanténě? Skutečně zavření kolejí tímto způsobem pomůže?“ dodala Nerudová na Twitteru. 

Po silném nátlaku ze strany rektorů i studentů, který vyústil i v petici, se však vláda nakonec rozhodla udělit výjimky.

„S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty,“ informoval v úterý dopoledne ministr školství Robert Plaga.

Kromě těch, kteří jsou aktuálně v karanténě, tak podle rektorky Nerudové mohou na kolejích zůstat i studenti, kteří mají například staré rodiče.

Opatření byla přijata pravděpodobně po zkušenosti z jara, kdy i po vyhlášení nouzového stavu pořádali studenti právě na kolejích bujaré večírky.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!