Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studenti se od středy mohou vrátit ke studiu. Skončila jim pracovní povinnost, rozhodla vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Miloslav JančíkMAFRA

Praha Studenti, pro které dosud platila pracovní povinnost ve zdravotních a sociálních zařízeních, se budou moci od středy naplno vrátit ke svému studiu. Vláda dnes schválila zrušení pracovní povinnosti i pro zbývající vysokoškoláky a středoškoláky, kterým v říjnu nařídila pomáhat s druhou vlnou epidemie covidu-19.

ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Už minulý týden pracovní povinnost skončila medikům čtvrtého a pátého ročníku v oboru všeobecného lékařství. Dosud ale platila například pro studenty zubního lékařství, středoškolských zdravotnických oborů či oborů zaměřených na sociální péči.

„Pracovní povinnost všech zbývajících studentů, kteří byli zapojeni do pomoci ve zdravotních a sociálních službách, končí ve středu 16. prosince 2020. Posledním dnem, kdy se studenti budou na pomoci podílet, je tedy úterý 15. prosince. Všem studentům, kteří se do pomoci zapojili, chceme vyjádřit velké poděkování,“ uvedla Lednová.

Kabinet vyhlásil pracovní povinnost pro studenty 12. října. Na začátku listopadu povolaly kraje do nemocnic, kde chyběl personál kvůli covidu-19, téměř 800 mediků. Dalších více než 2100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult se do zdravotnických zařízení zapojilo dobrovolně. Nastoupili například jako sanitáři nebo ošetřovatelé.

O zrušení pracovní povinnosti studentů všeobecného lékařství rozhodla vláda minulé pondělí, její rozhodnutí začalo platit ve čtvrtek. Pracovní povinnost se ale nadále týkala pátých ročníků zubařství či farmacie, posledních ročníků bakalářského a magisterského studia na vysoké škole nebo zdravotnických oborů na vyšších odborných a středních zdravotnických školách a všech ročníků zdravotnických navazujících magisterských programů a navazujícího magisterského programu jednooborová psychologie. V sociálních zařízeních musely vypomáhat vybrané ročníky středních, vyšších odborných i vysokých škol ze sociálních či některých pedagogických oborů.

Ke zrušení pracovní povinnosti studentů již dříve vládu vyzývala část opozice nebo Masarykova univerzita (MU), podle kterých už nebyla jejich pomoc nutná a bránila studentům v přípravě na zkoušky. Pracovní povinnost měla přednost i před účastí ve výuce, ze které byli pracující studenti omluveni. Rektor MU Martin Bareš v pátek uvedl, že předchozí rozhodnutí zrušit pracovní povinnost pouze medikům nepovažuje za správné a mělo by platit pro všechny studující.

Z podnětů krajských koordinátorů intenzivní péče podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už minulý týden vyplynulo, že ve většině krajů v nemocnicích už studenti nejsou potřeba. Za výjimku označil kraj Karlovarský, kde výpadek po uvolnění mediků převzala armáda. Studenti, kteří v nemocnicích pracují dobrovolně nebo tam mají pracovní smlouvu, mohou v zařízeních zůstat.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...