Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti si budou moci půjčit nejen na školné, splatí to po škole

Vzdělávání

  14:11aktualizováno  19:26
PRAHA - Šéfové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na zavedení odloženého školného pro studenty státních vysokých škol. V novém školském systému by měli mít studenti možnost zažádat si o půjčku nejen na samotné školné, ale i na studijní a životní náklady.

Vyjednávání trojkoalice: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Součástí proměny školského systému by mělo být zavedení půjček a studentských grantů. Půjčky budou moci studenti splácet až po vystudování. "Absolvent vysoké školy začne půjčku na školné splácet až v okamžiku, kdy dosáhne minimálně výše průměrného platu," řekl lídr ODS Petr Nečas. Studenti by měli mít možnost získat půjčku nejen na samotné školné, ale také na studijní a životní náklady.

Detaily o průběhu vyjednávání o zavedení školného si přečtěte zde


Politici také potvrdili, že výše sumy nepřekročí částku deset tisíc za semestr. Nečas připustil, že vyšší částky budou platit studenti škol, o které je velký zájem. Naopak na školách například technického či přírodovědného zaměření, kam se studenti nehrnou, by mohlo být školné nižší. Výši školného si ale budou vysoké školy určovat samy.


V případě, že student nebude po vystudování schopen půjčku splácet, bude se s dluhem muset vypořádat stát.

Z předchozího jednání stranických expertů vyplynulo, že školné by se mohlo začít platit v roce 2012, nebo 2013. Školné budou platit až

Srovnávací zkoušky na základních školách

Školští vyjednavači ODS, TOP 09 a VV uvažují o tom, že by žáci základních škol absolvovali dvakrát srovnávací zkoušky. O tom, zda budou studenti středních škol skládat státní maturitu už v příští rok, by měla vláda rozhodnout už v létě.

ti studenti, kteří nastoupí na vysoké školy po přijetí proměny systému. Studentů, kteří již studují, se povinnost platit školné nedotkne.

TOP 09 chtěla přímé školné
Na rozdíl od ODS a Věcí veřejných, které hlasovaly za odložené školné, strana TOP 09 prosazovala školné přímé. Přesto šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že je s výsledkem jednání spokojen. "Jsem naprosto spokojen," přisvědčil Schwarzenberg.

Na zavedení placeného vysokého školství se shodla trojkoalice hned minulý týden. Dnes vyjednávači trojkoalice dolaďovali detaily návrhu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat