Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studenti si budou moci půjčit nejen na školné, splatí to po škole

Vyjednávání trojkoalice: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjednávání trojkoalice: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Šéfové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na zavedení odloženého školného pro studenty státních vysokých škol. V novém školském systému by měli mít studenti možnost zažádat si o půjčku nejen na samotné školné, ale i na studijní a životní náklady.

Součástí proměny školského systému by mělo být zavedení půjček a studentských grantů. Půjčky budou moci studenti splácet až po vystudování. "Absolvent vysoké školy začne půjčku na školné splácet až v okamžiku, kdy dosáhne minimálně výše průměrného platu," řekl lídr ODS Petr Nečas. Studenti by měli mít možnost získat půjčku nejen na samotné školné, ale také na studijní a životní náklady.

Detaily o průběhu vyjednávání o zavedení školného si přečtěte zde


Politici také potvrdili, že výše sumy nepřekročí částku deset tisíc za semestr. Nečas připustil, že vyšší částky budou platit studenti škol, o které je velký zájem. Naopak na školách například technického či přírodovědného zaměření, kam se studenti nehrnou, by mohlo být školné nižší. Výši školného si ale budou vysoké školy určovat samy.


V případě, že student nebude po vystudování schopen půjčku splácet, bude se s dluhem muset vypořádat stát.

Z předchozího jednání stranických expertů vyplynulo, že školné by se mohlo začít platit v roce 2012, nebo 2013. Školné budou platit až

Srovnávací zkoušky na základních školách

Školští vyjednavači ODS, TOP 09 a VV uvažují o tom, že by žáci základních škol absolvovali dvakrát srovnávací zkoušky. O tom, zda budou studenti středních škol skládat státní maturitu už v příští rok, by měla vláda rozhodnout už v létě.

ti studenti, kteří nastoupí na vysoké školy po přijetí proměny systému. Studentů, kteří již studují, se povinnost platit školné nedotkne.

TOP 09 chtěla přímé školné
Na rozdíl od ODS a Věcí veřejných, které hlasovaly za odložené školné, strana TOP 09 prosazovala školné přímé. Přesto šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že je s výsledkem jednání spokojen. "Jsem naprosto spokojen," přisvědčil Schwarzenberg.

Na zavedení placeného vysokého školství se shodla trojkoalice hned minulý týden. Dnes vyjednávači trojkoalice dolaďovali detaily návrhu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?