Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studentka versus stát aneb čemu ještě věřit

Česko

Hedviga Malinová PROFIL TÝDNE

Za minulý rok prožila hezká nitranská studentka HedvigaMalinová víc než za předchozích dvacet tři let. Víc, než prožije většina Slováků za celý život.

Poté, co byla podle svých vlastních slov přepadena a zbita ve středoslovenské Nitře, se stala nejznámější studentkou na Slovensku. A po čase veřejným nepřítelem slovenské vlády číslo jedna. Podle její výpovědi bylo přepadení zřejmě motivováno jejím maďarským původem, o čemž měly svědčit hanlivé protimaďarské nápisy, jimiž jí útočníci popsali blůzu.

Z běžného kriminálního případu – útočníci způsobili Hedvize Malinové lehká poranění – se však stala mezinárodní kauza. Přepadení Hedvigy totiž zapadlo do napjaté atmosféry vyvolané protimaďarskými výroky šéfa vládní Slovenské národní strany Jána Sloty a pokračující vzájemnými slovními útoky fotbalových fanoušků na Slovensku i v Maďarsku. Rasistický útok, za nějž bylo přepadení Malinové především maďarskými médii označeno, tak pro část budapešťských politiků i představitelů slovenské opoziční Strany maďarské koalice představovalo vyvrcholení protimaďarské kampaně nacionalistických kruhů na Slovensku.

Dvanáctého září ale vystupují za přítomnosti premiéra Roberta Fica ministr vnitra Ján Kaliňák a policejní prezident Ján Packa. A oznamují, že podle závěrů policejního vyšetřování Hedviga Malinová přepadení předstírala.

Měly to potvrdit výsledky grafologického testu písma hanlivých nápisů na blůze a další nesrovnalosti ve výpovědi studentky.

Z oběti se Malinová stala veřejným nepřítelem Slovenska. Její jméno se skandovalo v nelichotivých souvislostech na slovenských stadionech, a především bulvární listy ji stejně jako nejvyšší představitelé státu jednoznačně označily za lhářku. Policie zastavila vyšetřování útoku a naopak Malinovou obvinila z křivé výpovědi, za niž studentce hrozí až pětiletý nepodmíněný trest. Šestatřicetiletý muž, který trestní oznámení na Malinovou podal, spáchal na začátku května sebevraždu.

Malinová trvala na svých výpovědích a přes své advokáty se proti postupu policie odvolala k Ústavnímu soudu. Ten však v červnu její odvolání zamítl. Přibližně v té době se ale do záležitosti vložila slovenská média. Časopis Týždeň na základě vlastního rozsáhlého šetření konstatoval, že Malinová byla přepadena a policie při vyšetřování postupovala neprofesionálně.

Normální život

V polovině června slovenská zpravodajská televize TA3 odvysílala výpověď svědka, který potvrdil, že Malinovou skutečně přepadli a jednoho z útočníků zná. Petici za obnovení vyšetřování podepsalo na 800 Slováků, mezi nimi mnoho veřejně známých osobností. Na konci července policejní prezident Packa v rozhovoru pro server Aktuálně. sk připustil, že Malinová byla skutečně přepadena. Ve středu však premiér Fico zopakoval, že případ Malinové byl zinscenován, aby jeho vláda padla.

Přes všechno, co se kolem ní děje, se dnes snaží Hedviga Malinová žít normální život, jaký žila před přepadením. Na Nitranské univerzitě pokračuje ve studiu hungaristiky a germanistiky. Skládá zkoušky (s průměrem známek 1,13) a doufá, že v příštím školním roce úspěšně dostuduje. Chodí dál s přítelem, který je Slovák, a o přestěhování ze Slovenska neuvažuje.

„Já nevím, jestli ti kluci, co mě napadli budou potrestaní. Já chci jen to, aby se ukázalo, že jsem si to nevymyslela, nic jiného. Musím očistit své jméno,“ říká Hedviga.

„Nic jsem neudělala, jsem obyčejná studentka, která se stala obětí zločinu, politiky a nevím čeho ještě,“ uvedla v rozhovoru pro Týždeň.

Tomu, že Hedvigu někdo přepadl, věří dnes podle průzkumu 47 procent Slováků.

Autor: