Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studie MOV: V Pekingu hrozí potíže

Česko

PRAHA Zatímco občanská hnutí po celém světě apelují na sportovce, aby bojkotovali srpnové olympijské hry v Pekingu, pokud se nezlepší situace v Tibetu, čínští pořadatelé dostali políček i od Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

„Poprvé v historii se znečištění stává problémem her,“ přiznal šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist, když představil výsledky studie, kterou si nechal MOV zpracovat. „Některým sportovcům mohou hrozit zdravotní potíže,“ řekl Ljungqvist. Silným smogovým znečištěním budou nejvíce trpět sportovci, jejichž soutěže vyžadují dlouhodobější výkon, zejména cyklisté, maratonci nebo triatlonisté.

Slavný etiopský maratonec Haile Gebrselassie dokonce oznámil, že na start nejdelšího běhu raději nenastoupí a dostal se do konfliktu z vlastní federací.

„Situaci budeme během her bedlivě sledovat, aby zdraví sportovců nebylo ohroženo,“ tvrdil Ljungqvist s tím, že soutěže mohou být přeloženy na jiný den nebo dokonce na jiné místo, než jak jsou plánovány. Dýchací potíže budou mít v Pekingu hlavně sportovci, kteří mají potíže z astmatem, což je případ třeba právě i Gebrselassieho. „Astmatici budou trpět víc. Rozhodnutí Gebrselassieho je jeho osobní věc, ale nemyslím, že by to měl být zlatý standard pro ostatní,“ podotkl švédský funkcionář.

Smogový příkrov, který svírá Peking, ale nebude dusit jen vytrvalce. Podle MOV mohou fanoušci zapomenout na překonávání světových rekordů. „Věřím, že situace pro většinu sportovců bude dobrá, ale ne ideální,“ řekl Ljungqvist.

Šéf lékařské komise paradoxně označil výsledky studie jako dobré. „Čekal jsem je horší,“ tvrdil Ljungqvist. Čína slibuje, že se stav ovzduší během her zlepší.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Špatný vzduch straší většinu sportovců, kteří soutěží pod otevřeným nebem.

Čínští komunisté ale tvrdí, že ve městě, kde přibývá každým dnem stovky aut, omezí používání automobilů a že odstaví na dobu olympiády řadu továren.

EU proti bojkotu Alespoň v otázce bojkotu si mohou Číňané oddechnout. Evropské olympijské výbory jsou totiž proti jakémukoli bojkotování srpnové olympiády. „Sportovci by neměli být v čele olympijských kampaní,“ řekl slovinský ministr sportu Milan Zver, který setkání sportovních ministrů členských zemí Evropské unie předsedal.

Volání po bojkotu her v nedemokratické zemi zesílilo během víkendu, kdy Čína tvrdě potlačila demonstrace v Tibetu.

„Tibetu spíš pomůže, když bude Čína během her pod drobnohledem,“ prohlásil dánský ministr Brian Mikkelsen.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat