Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studie: Už žádné erupce, bylo by zle

Česko

PRAHA/VÍDEŇ V případě dalších sopečných erupcí na Islandu by nejvíce utrpěla evropská turistika, odvětví závislá na průběžných dodávkách a zboží podléhající zkáze.

Méně citelně by byly zasaženy pojišťovnictví a energetika. Oslabilo by euro a akcie, naproti tomu dluhopisy by posílily, vyplývá z odhadu rakouské Erste Bank.

Islandská sopka, která několik dní paralyzovala leteckou dopravu, naštěstí podle meteorologů chrlí méně popela, což mnohé aerolinky přimělo k obnovení provozu.

Naproti tomu případná pokračující odstávka letecké dopravy by evropský turistický průmysl připravila o příjmy asi čtyři až 7,5 miliardy eur (až 190 miliard Kč) týdně, uvedla Erste bank. Dosud byla letecká doprava přerušena ve dvanácti evropských zemích a Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA) odhaduje celkové ztráty leteckých společností na 185 milionů eur denně.

Pro výrobce elektrické energie by byly krátkodobé důsledky zanedbatelné, trh s elektrickou energií by neměl utrpět. V případě chladnějšího počasí by vzrostla výroba energie. Dlouhodobé zvýšení nákladů na surovou ropu a nižší poptávka vzhledem k celkovému poklesu ekonomické aktivity by vyvinula tlak na marže rafinerií. Výraznému tlaku by čelila také petrochemie.

Pokud by se vyplnily předpovědi, že místo vulkanického popela ze sopky začne vytékat magma, byla by to ta nejlepší možnost a dopady by byly jen místní.

Naopak nejhorší scénář je, že by vedle sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu vybuchla i blízká sopka Katla. Při větším rozsahu by její erupce mohla ovlivnit globální podnebí, což by mělo důsledky pro zemědělství, hlavně evropské. Výrazně by klesalo euro, celosvětové ekonomické oslabení by mělo dopad na akcie, posílily by dluhopisy. Negativně by byly zasaženy komodity kromě energií, zlato by posílilo, dodává zpráva Erste Bank.

***

Byznys a chrlící sopka Hrozí nová erupce

Výbuch sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull považuje islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson za malou zkoušku před podstatně většími erupcemi, které lze na ostrově v brzké době očekávat.

Obavy se týkají především vulkánu Katla, který se nachází asi 20 kilometrů východně od sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull.

Podle názoru vědců jsou vulkány propojeny sítí magmatických kanálů. Předchozí tři erupce pod ledovcem Eyjafjallajökull byly vždy následovány erupcí podstatně větší Katly.

Poslední erupce se odehrála v roce 1918

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!