Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Studie za statisíce mají prolomit limity

Česko

O tuny hnědého uhlí za těžebními limity se znovu začíná bojovat. Mají zabránit zdražování tepla

Nedostatek uhlí pro teplárny má ospravedlnit prolomení limitů těžby. Kritici ale tvrdí, že důvody jsou účelové.

PRAHA Znovu ožívající úvahy o prolomení těžebních limitů jako údajné pomoci proti výraznému zdražení tepla podpírají ministerstvu průmyslu dvě odborné studie. Ovšem okolnosti jejich vzniku zpochybňují nezávislost a důvěryhodnost expertních závěrů.

Studie o stavu teplárenství si nechala vypracovat skupina odborníků, která měla poradit ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi, jak na další roky nastavit státní strategii teplárenského odvětví. Řada podivností, za kterých vznikalo odborné doporučení komise, ale naznačuje, že ministerstvo si dopředu stanovilo, jaké závěry chce vlastně slyšet. „Máme obavy, že expertní studie, které měly popsat stav teplárenského odvětví, vznikly účelově. A mají v podstatě ospravedlnit prolomení limitů těžby uhlí,“ říká Ondřej Pašek z neziskové organizace Centrum pro dopravu a energetiku.

Výběrové řízení na zpracovatele studií za statisíce korun vyhrála Hornicko-geologická fakulta VŠB v Ostravě a Národohospodářská fakulta VŠE. Někteří odborníci ze zmíněných fakult – například ekonomové Jiří Schwarz a Marek Mičúch z VŠE či děkan ostravské fakulty Vladimír Slivka – jež studie zpracovávali, ovšem zároveň sedí i v teplárenské komisi ministra.

„Oni ale nebyli členy vyhodnocovací komise, která vybírala vítěze výběrového řízení. Nevidím v tom tedy konflikt zájmů,“ říká děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

Odborníci se shodují, že požadovanou studii by měly být schopny zpracovat i jiné vysoké školy v Česku. Ty ovšem ve výběrovém řízení, které trvalo jen od 20. prosince do 6. ledna, svoji nabídku nepodaly. Třetím uchazečem byla pouze poradenská firma Deloitte.

Nezvykle krátký termín stanovila komise ministra i pro samotné zhotovení studií – pouhých 18 pracovních dní. To není na analýzu za 950 tisíc korun, které si za ni naúčtovala VŠE, příliš dlouhý čas.

„Věnujeme se problematice teplárenství dlouhodobě, zhruba deset let. A mohli jsme z našich předchozích zjištění vycházet,“ vysvětluje Ševčík, proč fakulta dokázala zpracovat studii tak rychle.

„Ta studie se těžko shrnuje do stručného závěru. Ale dá se říci, že pokud nedojde například k nějakým zásadním technologickým zvratům v teplárenství v nejbližších letech, tak se pak musíme rozhodnout, jestli se prolomí limity těžby hnědého uhlí, nebo neprolomí,“ říká Ševčík.

Kritici: Zaujatá je i komise Ministr průmyslu ale odmítá, že by měly závěry studií vzniknout na objednávku. „V žádném případě to účelově zadáno nebylo. Celá ta komise vznikla proto, abych získal naprosto nezávislý pohled,“ říká Kocourek. Někteří kritici ale připomínají, že mezi členy komise je řada těch, kteří se už v minulosti veřejně vyjádřili pro prolomení limitů – včetně jejího předsedy Oldřicha Vojíře z ODS, náměstka ministra Tomáše Hünera nebo ekonoma Jiřího Schwarze.

„Sestavení komise i zadání těch studií na mě působí dost účelově,“ říká poslanec VV Milan Šťovíček, který je zároveň starostou Litvínova ležícího u lomu ČSA, kde těží společnost Czech Coal. Šťovíček tvrdí, že prolomení limitů stejně růst cen tepla v nejbližších letech neovlivní a pro lepší využití hnědého uhlí by stačilo jej přestat spalovat v elektrárnách, a dodávat ho teplárnám. Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

Máme obavy, že studie vznikly účelově. A mají ospravedlnit prolomení limitů těžby uhlí.

Účelově to zadáno nebylo. Komise vznikla proto, abych získal naprosto nezávislý pohled.

Kdo hraje o limity * Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že neprolomí limity těžby uhlí, které platí vládním usnesením od roku 1991. Zákaz prolomení limitů do prohlášení kabinetu prosadily Věci veřejné. O limitech se znovu mluví kvůli studii o stavu teplárenství. * Poslanec VV a starosta Litvínova Milan Šťovíček kritizuje sestavení komise, která měla stav teplárenství posuzovat. Několik členů se už v minulosti pro prolomení limitů vyjádřilo. * Mezi takové patří například její předseda Oldřich Vojíř, náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, ekonom Jiří Schwarz, děkan ostravské fakulty Vladimír Slivka či zástupce tepláren Alexej Nováček.

Mapa limitů těžby a plánů těžebních společností

Skupina Czech Coal (CC) vytěží ročně v lomech ČSA a Vršany zhruba 14 milionů tun uhlí, v rámci těžebních limitů má další zásoby celkem asi 350 tun uhlí V lomu ČSA zbývá k dosažení těžebních hranic jen zhruba 37 milionů tun Lom Bílina, ze kterého bere uhlí skupina ČEZ, vytěží ročně asi devět milionů tun Společnost Severočeské doly (SD) se při těžbě osmi milionů tun ročně dostane na hranici územních limitů asi v roce 2030 Za hranicemi těžebních limitů se nachází v severních Čechách podle odborných odhadů asi 750 milionů tun hnědého uhlí, především v lomu ČSA skupiny Czech Coal Dalších zhruba 100 milionů tun by mělo být za současnými těžebními hranicemi dolu Bílina

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...