Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Studovat vysokou lze i za mřížemi

Česko

Se spolužáky se vídá většinou jednou za dva týdny, když poslouchají zhuštěné přednášky. Jen někteří z nich ovšem vědí, že po škole se nevrací jako oni domů, ale do vězení.

Už příští měsíc čekají Františka bakalářské zkoušky na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. Připravuje se na ně pečlivě a doufá, že uspěje. Už proto, že má dost zajímavé nabídky zaměstnání. Žádnou z nich ale nebude moci přijmout dřív než za rok. Teprve tehdy by totiž mohl být podmínečně propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody.

Přihlášku jsem podal, ještě než si pro mě přišli „Jsem tu za podvod,“ konstatuje v hovorně ruzyňské věznice v Praze. Nechce to moc rozebírat, ale nakonec stručně shrne: „Měli jsme v devadesátých letech podnik, já byl odpovědný za peníze, čerpali jsme úvěr z banky, a časem nebyli schopni splácet. Vyjednávali jsme a nějakou dobu to vypadalo, že nám banka počká. Pak to začala vyšetřovat policie a soud kvalifikoval věc jako podvod. Dostal jsem osm let. Nepočítal jsem s tím, ale nepřipadám si nespravedlivě potrestaný. Chybu jsem udělal.“

Když nastoupil trest (museli si pro něj přijít), bylo mu sedmatřicet, měl malé dítě a byl přihlášený ke studiu na Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Přijímací zkoušky už ale nestihl. Na ty došlo, až když si odpykával druhý rok vězení. „Věděl jsem, že možnost studovat při výkonu trestu existuje, jeden člověk tady v Ruzyni v té době vysokou školu studoval, další si tu udělal maturitu,“ říká. Na přijímací zkoušky ho pustili. Tentokrát na Teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ve skutečnosti už za sebou jedna vysokoškolská studia měl. Na umělecky zaměřené fakultě. Proč tedy ještě teologie?

Na první impulz si František pamatuje velice dobře. „Seděl jsem doma u televize a tam dávali dokument o člověku, který zachraňuje v severních Čechách polorozpadlé kostely a kostelíčky. Tehdy jsem si říkal, to by bylo něco pro mě, něco takového by mě naplňovalo.“ Toho člověka kontaktoval, začal pomáhat také.

„Já přišel k Pánu Bohu přes cihly a cement,“ směje se. „Bylo nás víc. Ráno jsme vstali, nasnídali se, pomodlili otčenáš a šli stavět. Večer jsme padli únavou. Naplňovalo mě to. Ten zážitek pospolitosti ve víře pro mne znamenal pozitivní zkušenost.“ Dal se pokřtít a chtěl se o katolické církvi a náboženství vůbec dozvědět víc. Ukázalo se, že vězení nemusí být překážkou. Naopak.

Jde mi to, nerozptyluju se Studuje v takzvané kombinované (dálkové) formě studia. Každé dva týdny dostává propustku a chodí na intenzivní víkendovou výuku. A protože studium si žádá i dost intenzivní práci na internetu, získal možnost odejít každou sobotu mezi tím do knihovny mimo věznici.

Jinak pracuje osm hodin denně ve vězeňské knihovně. I tak má prý na učení víc času, a hlavně klidu na soustředění, než by měl na svobodě. „Jde mi to. Nerozptyluju se a pomáhá mi taky pravidelný režim,“ vysvětluje a dodává, že by to ale nemohl dělat bez podpory rodiny. „Když vyučující řekne - sežeňte si tuhle knihu a přečtěte si ji, nemám šanci shánět ji sám. Tak píšu domů. A oni mi ji pošlou.“ Žáků bylo hodně, ale končili u první lekce Ptáme se, jak berou jeho studium spoluvězni. Nechtěli by studovat také? Mnozí prý možná ano, ale jde o to, jestli by vydrželi.

„Do mnoha věcí se hrnou, spoustu aktivit by začínali, ale brzy zase skončí. Tři a půl roku jsem tu učil angličtinu. Žáků bylo hodně, ale většina skončila u první lekce.“

Nakonec nás ještě zajímalo, co chce František po získání diplomu a svobody dělat. Jedna z nabídek, které obdržel, prý souvisí s „prolife“ (rozuměj protipotratovými) aktivitami. Víc ho ale láká ta, kterou mu učinila internetová firma zabývající se vytvářením internetových stránek pro křesťanské subjekty. Tak snad na něj počká.

***

V Brně si vězni studium platí Jedenáct studujících hlásí brněnská věznice, která spolupracuje s Ekonomicko -správní fakultou MU. Ta umožňuje vězňům, kteří mají maturitu a uspějí v testu obecných studijních předpokladů, aby studovali v programu celoživotního vzdělávání. To znamená, že nemají status studenta (jako třeba František) a studium si platí, až 18 tisíc korun za semestr. Po dvou letech ale mohou nastoupit rovnou do třetího ročníku řádného studia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!