4. srpna 2013 16:40, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Suchá opustila LIDEM, ve straně už je pouze pět poslanců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Jana Suchá, Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Suchá, Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml | foto: Lidové noviny

PRAHA Počet poslanců strany LIDEM se smrskl ze šesti na pět. Jana Suchá nezaplatila členské příspěvky a v seskupení okolo bývalé vicepremiérky Karolíny Peake skončila. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdily Suchá i Peake.

„Členkou nejsem asi od dubna, ale důvody si nechám pro sebe,“ řekla Suchá pro Lidovky.cz. „Paní poslankyně nezaplatila členské příspěvky, což podle stanov znamená vystoupení ze strany,“ uvedl stroze mluvčí LIDEM Miloš Skácel. Lhůta pro zaplacení příspěvků byla do konce března, strana podle něj provedla jejich inveturu. „Jelikož už jsem nechtěla být členkou LIDEM, tak jsem na další období nezaplatila příspěvky,“ upřesnila Suchá.

Ve vztahu k vládě Jiřího Rusnoka má Suchá jasno. „Rusnokovu vládu nepodpořím, neboť celé je to u mě o zachování principu parlamentní demokracie a zabránění prezidentské 'diktatuře'. Budu ve sněmovně aktivně hlasovat proti,” dodala poslankyně.

Peake doufá v jednotné stanovisko

Suchá by měla ve středu v 8.30 dorazit na schůzku poslanců okolo Peake, kam přijde i premiér Jiří Rusnok. „Je nás pět poslanců za stranu LIDEM a tři poslanci nezařazení. Byla bych ráda, kdyby naše stanovisko nakonec jednotné bylo, ale sejdu se s kolegy po třech týdnech poprvé ve středu ráno,“ popsala Peake.

Další stranickou budoucnost si Suchá zatím neplánuje. „Zatím se mi příliš moc nikam vstupovat nechce, ale člověk míní a život mění. V každém případě budu opatřenější vzhledem ke zkušenostem s Věcmi veřejnými, pokud se rozhodnu dělat politiku dál,“ zmínila poslankyně. Právě s Peake loni na jaře stranu Víta Bárty opustila a obě odešly do nového seskupení.

Mezi poslanci strany LIDEM figuruje kromě Peake ještě čtveřice Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová, Viktor Paggio a premiérův jmenovec Jiří Rusnok. Ve sněmovně s nimi obvykle hlasují také nezařazení Martin Vacek a Radim Vysloužil – a Jana Suchá.

Nepřehlédněte

  • 34Diskuse