Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sudová: Pořád chci medaili

Česko

LIBEREC Berle odložila už před dvanácti dny. Po schodech v budově Dukly Liberec včera vyběhla jako laňka, dolů sestoupila bez náznaků problému. „Pocítím to snad jen při propnutí nohy. Kdyby mi na Dukle zaveleli ,pozor!‘, mohla bych mít problém,“ smála se.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová hodlá naplnit svůj olympijský sen. A dnes odletí s hlavní částí českých olympioniků do Vancouveru.

Navzdory tomu, že si v polovině ledna v americkém středisku Deer Valley přetrhla křížový vaz v levém koleni.

Ba co víc, věčně dobře naladěná boulařka se, byť její kloub zpevňuje při lyžování speciální ortéza, nebojí hovořit o medaili!

„Předtím jsem věřila, že na ni můžu dosáhnout. Teď je to krapet složitější. Medaili nezavrhuji, chci ji, zajedu, jak nejlíp umím, ale dvojnásob důležité budou chyby soupeřek. Určitě chci předvést dobrou jízdu, abych měla dobrý pocit,“ pravila sedmadvacetiletá pohodářka.

S ortézou jsou kamarádky Její trenér Radek Herot je opatrnější. „Před zraněním byla šance na medaili devadesátiprocentní. Teď vidím padesátiprocentní naději, že postoupí z kvalifikace do finálové šestnáctky. Ale na získání jistoty máme ještě pár dní,“ řekl.

Boulařky budou závodit už 13. února, kdy mají kvalifikaci i finále. Sudová neztrácí svůj věčný optimismus ani přesto, že teprve o uplynulém víkendu zkusila v Německu jízdu v boulích.

Poprvé od zranění.

„Bylo jasné, že koleno zpevněné ortézou nerupne. Od první boule jsem zatěžovala obě nohy stejně, šlo to. Noha byla umrtvená obstřiky, to bude i na olympiádě. Kdyby mě náhodou píchlo, což by mě mohlo rozhodit. Na ortézu jsem přenesla kus zodpovědnosti, jsme kamarádky. Vím, že nesmím jet v záklonu,“ uvedla závodnice, která zvládá množství posilovacích cviků.

„Hlavní potíž je v nestabilitě kolena, pořád musím zpevňovat okolní svaly, které dlouho jen visely. Ale ještě je čas,“ dodala.

Zejména na začátku své kalvárie zaslechla, že její pokus rovná se bláznovství. „Ale na olympiádě nebudu jediný blázen. V Deer Valley si hodinu po mně utrhl vaz Australan Ramone Cooper, a když se mrknete na jeho blog, prožil stejné dva týdny jako já. A taky tam přijede.“

Sudová však musí v každém případě slevit z obtížnosti sestavy. „Dvojnou helikoptéru stoprocentně nepředvedeme, to prostě nejde,“ řekl kouč Herot. „Ale je to velmi ojedinělý prvek,“ podotkl.

Její tréninky v Kanadě budou omezené. „Začnu až devátého, koleno by mohlo otékat, a maximálně pět jízd denně.“ Co si z uplynulých dní vzala?

„Nepoddala jsem se tomu. Vím ještě víc než předtím, že je dobré jít za svým cílem, dokud je aspoň malá naděje,“ má jasno.

Po návratu začne studentka pedagogické fakulty v Liberci pracovat na diplomové práci, potom si domluví termín operace.

„Nikdy ale nezapomenu na ten zvuk, když to prasklo. Jako když lusknete prsty.“

***

Co má lyžařka Nikola Sudová za sebou a co ji čeká

13. ledna – Přetrhla si zkřížený vaz při tréninku v americkém Deer Valley. 15. ledna – Dorazila do Prahy k prvnímu vyšetření. 19. ledna – Před novináře předstoupila o berlích, ale

i s tradičním úsměvem. „Jsem v takové fázi, že bych chtěla na olympiádu odjet,“ řekla. 26. ledna – Poprvé od zranění trénovala, zvládla dvě jízdy na sjezdovce.

2. února – Získala svolení od lékaře k cestě do Vancouveru Co Sudovou čeká 4. února – odlet do Vancouveru 13. února – olympijský závod v Cypress Mountain Zranění křížového vazu K utržení křížového vazu obvykle dochází, když se holenní kost otočí do protisměru proti kosti stehenní, zatímco na holenní kost působí váha celého těla.

8 dnů do olympiády

Boj se zraněním Do olympijského závodu nastoupí Sudová se speciální ortézou. „Věřím, že mě podrží. Vím, že se nemůže nic zhoršit, a proto jsem ochotná přestat koleno vnímat a jet, jak jsem naučená,“ řekla akrobatická lyžařka před dnešním odletem do Kanady.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...