Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Suharta oplakávaly tisíce lidí

Česko

Mnozí Indonésané považují Suharta za otce pokroku. Pro jeho odpůrce to byl bezohledný diktátor.

SOLO Desetitisíce lidí se včera v Indonésii zúčastnily pohřbu bývalého diktátora Suharta, který vládl zemi 32 let. Kontroverzní státník, který zemřel v neděli ve věku 86 let na selhání orgánů, se dočkal všech vojenských poct. Jeho tělo bylo s čestnými salvami uloženo vedle rakve s ostatky jeho manželky v rodinném mauzoleu na ostrově Jáva.

Obřad se konal u města Solo, kde se Suharto narodil. Smuteční řeč pronesl současný indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, podle kterého bývalý diktátor výrazně prospěl svému národu, i když dělal i chyby. Yudhoyono je prvním indonéským prezidentem, který byl zvolen přímo lidem.

„Ztratili jsme jednoho z nejlepších synů vlasti, pravého vojáka a respektovaného státníka,“ prohlásil Yudhoyono. „Ať Bůh přijme jeho skutky a odpustí mu jeho hříchy,“ dodal.

Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci ve druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800 000 příznivců komunismu. Armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti ve Východním Timoru a v provinciích Aceh a Papua zabila na 300 000 lidí.

Suharto musel odstoupit z prezidentské funkce v roce 1998 pod tlakem masových protestů v době hluboké ekonomické a sociální krize v zemi. Podle odborníků za sebou zanechal bezohlednou armádu, poškozenou ekonomiku a nefungující národní instituce.

„Vládl Indonésii jako mafiánský kmotr. Rozhodoval o všem, byl zárukou bezpečnosti, šlo přes něj veškeré podnikání, zničil všechno, parlament, soudní systém i inteligenci a z armády a policie učinil instituce sloužící jeho vlastnímu prospěchu,“ řekl o Suhartovi profesor Jeffrey Winters ze Severozápadní chicagské univerzity.

Bývalý předseda singapurské vlády Lee Kuan Yew prohlásil, že za Suharta se sice v Indonésii rozmohla korupce, ale zároveň v té době země poznala „ekonomický růst a skutečný pokrok“. Mnozí Indonésané na Suharta vzpomínají v dobrém. Pamatují na dobu, kdy byla Indonésie považovaná za jednoho z asijských tygrů, a o Suhartovi hovoří jako o otci rozvoje.

Suhartovi někdejší političtí rivalové, z nichž mnozí za jeho vlády skončili ve vězení, nyní hovoří o tom, že byla promarněna příležitost postavit ho před soud. „Jeho smrt je tragédií pro oběti jeho zločinů, nikdy se nedočkají spravedlnosti,“ citovala agentura AFP někdejšího studentského aktivistu.

Autor: