3. června 2013 12:35, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šum v komunikaci. Povodí Vltavy zamítlo žádost, starosta Prahy 5 ale nic nepožadoval

Smíchovské hořejší nábřeží pod vodou 3. června 2013). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smíchovské hořejší nábřeží pod vodou 3. června 2013). | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Komunikace mezi magistrátem a některými městskými částmi není ideální. Povodí Vltavy oznámilo, že na žádost Prahy 5 nesníží průtok vody z vodní nádrže Lipno. Tvrdilo, že nedostalo oficiální žádost. Magistrát mluvil o tom, že starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (nezař.) zbytečně panikaří, sám starosta popírá, že by na povodí telefonoval.

Vodní nádrž Lipno zatím nesníží odtok vody, o což měl podle něj usiloval starosta páté pražské části  Miroslav Zelený. Podle Povodí Vltavy Praha o tento krok nepožádala oficiální cestou.

Starosta Zelený podle povodí odůvodňoval svou prosbu tím, že by snížení odtoku mohlo zabránit hrozící evakuaci 5000 obyvatel pražské části Smíchova.

Starosta dezinformuje, zlobí se magistrát

Podle magistrátu Zelený zbytečně zmatkoval. "Pan starosta naprosto zbytečně panikaří a vytváří dezinformace o ohrožení Smíchova. Před chvílí jsme tam byli a je tam rezerva ještě asi 500 kubíků," uklidňoval Ondřej Boháč, poradce primátora Tomáše Hudečka.

Následně informaci popřel sám Zelený. "O snížení odtoku z Lipna jsem nežádal," řekl starosta Prahy 5 serveru Lidovky.cz.

ZPRAVODAJSTVÍ O POVODNÍCH NA JEDNOM MÍSTĚ:

"Co se Lipna týče, pro Prahu je daleko zásadnější Orlík. Je to naprosto irelevantní panika. I kdyby Lipno přestalo pouštět, je to pro Prahu tak minimální pomoc, že by to nikdo ani nepoznal," tvrdí Boháč.

Zimola se žádostí zabýval

"Důkladně jsme se touto nelehkou situací zabývali, protože vyjít vstříc, by znamenalo riziko zaplavení několika loděnic na březích Lipna. Podle posledních informací z Povodí Vltavy ale nakonec Praha svou žádost nepodala oficiální cestou, takže nyní opět věnujeme maximální pozornost jihočeskému regionu," uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Pokud by se snížil odtok Lipna, voda by zůstávala v nádrži a mohla vystoupat do okolních lokalit.

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde:

khuKarel Hrubeš, ČTK