Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šumaváci proti aktivistům, děkují policii a dřevorubcům

Česko

  8:56
MODRAVA - Na 150 místních lidí se sešlo na Modravě na protest proti aktivistům, kteří blokují těžbu kůrovcového dřeva. Půjdou poděkovat policii a dřevorubcům přímo na místo těžby, kde pracují pátý den.

Aktivisté přiznávají, že ubránit stromy před těžbou se nedaří, neboť je policie v přesile. foto: ČTK

Průvod s transparenty Zachraňme Šumavu - Vyžeňte Hnutí Duha z Národního parku Šumava a Šumava je domovem člověka - Nejsme míň než kůrovec povede do lokality na Na Ztraceném. Je to má osobní akce, řekl ČTK starosta Modravy Antonín Schubert.

Vyzval všechny účastníky k pokojnému protestu, přesto už byly na místě první strkanice s podporovateli aktivistů. Akci místních proti blokádě těžby přijel podpořit ředitel národního parku Jan Stráský.

"Je nás tu dnes zhruba 65, stejně jako včera (ve čtvrtek). K blokádě jsme připraveni. Vyrazili jsme do terénu a rozhodneme se, kde se ukotvíme," řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník. Zatím nikdo z účastníků blokády se nepřivázal k žádnému stromu, ale aktivisté s tím počítají.

Nadále zelená Šumava

Policisté se soustředí na Modravě. "Jedeme na místo těžby," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Pět těžebních lokalit, kde se má dnes opět pohybovat zhruba 70 dřevorubců, budou dnes hlídat desítky policistů. Ti ve čtvrtek předvedli na obvodní oddělení 22 aktivistů a další z nebezpečných míst vymezených k těžbě vyvedli.

Starostové většinou těžbu stromů napadených kůrovcem podporují. Podle nich zajistí, aby byla Šumava nadále zelená. "Tento park je kulturní krajinou a domovem mnoha lidí a je jen historickým důvodem, že jich tu nežije mnohem více," uvedl Stráský.

VÍCE O PROTESTECH NA ŠUMAVĚ

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...