Vlci žijí v okolí Telče trvale, míní odborníci![]() |
„Je to opravdu veliký úspěch. Odchytit divokého vlka v žádném případě není jednoduchý úkol. Je to velmi inteligentní zvíře, které dokáže snadno objevit skrytou past a systematicky se jí vyhýbat,“ uvedl vedoucí výzkumného projektu Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.
Odchyt trval několik měsíců. Vědci a pracovníci šumavského parku rozmístili v terénu několik pastí. Do jedné z nich se samice chytila. Vědci ji pak uspali a nasadili jí na krk obojek. Po probuzení ji pustili do volné přírody.
„Aktuálně se vlčice podle velkého množství prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky,“ uvedl Jan Mokrý z Národního parku Šumava.
Kříženci psů a vlků se objevují napříč Evropou, ukázala studie![]() |
Projekt má ukázat, jak přesně vlk žije a kde se pohybuje. Vědci budou mít i přesná data o tom, kde například loví. „Uvidíme, jaký podíl času vlci věnují návštěvám farem s hospodářskými zvířaty ve srovnání s lovem volně žijící kořisti. Návrat vlka zároveň doprovází značné množství fám a fakenews. Přesná telemetrická data jasně ukážou, co je skutečná pravda a co jsou pouze legendy, které si s sebou nese lidská společnost po staletí,“ uvedl Vorel.
Podle Dvořáka není možné přesně říct, kolik vlků na Šumavě žije. „Víme určitě o sedmi, které se podařilo zaznamenat na fotopasti. Ale pravděpodobně jich bude ještě více,“ řekl mluvčí šumavského parku.
Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Trvale zde žijí od roku 2015. Přestože občas vlka spatří i lidé, jde o velmi sporadický jev.