Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šumavskému parku šéfuje jeho kritik

Česko

PRAHA Tak dlouho Jan Stráský kritizoval Národní park Šumava, až se stal jeho ředitelem.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera jedenasedmdesátiletého bývalého politika jmenoval šéfem parku, čímž na jedné straně rozčílil ekologické aktivisty a některé přírodovědce, na druhou stranu potěšil zástupce šumavských obcí a vedení Jihočeského kraje. Stráský, který je dnes předsedou Klubu českých turistů a v minulosti byl předsedou federální vlády, ministrem dopravy i zdravotnictví, proslul jako nesmlouvavý kritik současného způsobu ochrany přírody na Šumavě.

„Jedná se o člověka se širokým respektem a úctou, který má čistý štít, nezpochybnitelný kredit a zná na Šumavě doslova každý kámen,“ vysvětlil Chalupa, proč nakonec vybral Stráského. Ten se přitom ve výběrovém řízení o tento post vůbec neucházel, výběrová komise doporučila ministrovi po dvouměsíčním jednání jména tří jiných kandidátů. Stráský nastoupí do funkce s omezeným časovým mandátem, zřejmě na rok a půl, a během této doby by měl především předložit plán opatření, jak zabránit dalšímu šíření kůrovce. Dalším jeho úkolem bude příprava nového návštěvního řádu a nového zákona o Národním parku Šumava. Proti ochraně bojuje Jméno nového ředitele přivítalo vedení Svazu obcí národního parku Šumava stejně jako jihočeský hejtman Jiří Zimola. Naopak ekologičtí aktivisté jsou z výběru rozčarovaní. „Pan Stráský je člověk, který ochranu přírody vnímá jako něco, proti čemu je třeba bojovat. A to zjevně není dobrý předpoklad pro jeho novou funkci,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

I když nový ředitel nemůže sám rozhodnout například o tom, že se začne lesnicky hospodařit v místech, kde to dnes není dovoleno, může být mnohem vstřícnější k různým developerským a stavebním projektům. Stráský, který byl dosud také předsedou Rady Národní parku Šumava, dosud kritizoval jak takzvaný princip bezzásahovosti na Šumavě, tak údajně příliš tvrdá ochranářská opatření omezující cestovní ruch.

Ale mnozí ekologové Stráského nechtějí předem odsuzovat. „Stráský je zkušený, uvážlivý diplomat, který možná může v parku otupit některé vyhrocené spory,“ řekl LN Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Pro turisty všechno Na druhou stranu zná Stráského jako člověka, který je odpůrcem principu samovolné obnovy lesa a zájmy turistů u něj převažují nad přírodou.

„Šumava je dost veliká na to, aby se tam vešla vědecká činnost, divočina i dvaadvacet obcí, což činí tento park odlišným od ostatních. Je to nejen příroda, ale i místo pro relaxaci a trávení volného času při přiměřené ochraně přírody,“ uvedl Stráský.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!