Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šumavský park je bez šéfa. I napodruhé

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ani napodruhé se komise ministerstva životního prostředí neshodla, kdo má šéfovat šumavskému parku. Výběr kandidátů do křesla ředitele Národního parku Šumava zůstal ve čtvrtek večer bez výsledku.

Nový ministr Tomáš Chalupa (ODS), kterého prezident v pondělí jmenuje do funkce, tak bude muset na jméno nejvhodnějšího kandidáta ještě dalších deset dní počkat.

Dříve komise žádnému z uchazečů doporučení nedá. Pak bude záležet na ministrovi, zda se bude slovem odborné skupiny řídit. „Rozhodnutí jsme neodložili kvůli zásadním názorovým střetům. Domníváme se, že ministr nebude jmenovat ředitele okamžitě po nástupu, a proto jsme si ještě nechali čas na rozmyšlenou,“ vysvětlil LN jeden z členů komise, ekolog Bedřich Moldan.

Odpůrci současné koncepce ponechání části šumavských lesů ryze přírodnímu vývoji doufají, že park povede člověk, který plán alespoň částečně změní a bude více naslouchat přání zástupců šumavských obcí. Ekologičtí aktivisté i mnozí vědci by si naopak do čela rezervace přáli člověka, který naváže na práci svého předchůdce Františka Krejčího. Ten rezignoval – oficiálně kvůli tomu, že necítil podporu od předchozího ministra za ODS Pavla Drobila.

Přírodní vývoj, či zásah člověka Nový ministr se nechce ke sporům o ochranu šumavské přírody vyjadřovat do doby, než bude oficiálně jmenován. „Mám ale určitou představu, jak bych chtěl situaci na Šumavě řešit,“ řekl LN Chalupa.

Do výběru na šéfa parku se přihlásilo 23 zájemců, deset z nich postoupilo do užšího kola. Favoritem šumavských obcí je bývalý náměstek ředitele parku Jiří Mánek, proti němu kandidují třeba šéf kampaní ekologické organizace Greenpeace ČR Jan Piňos či prezident Unie botanických zahrad Oldřich Vacek.

Ve sporu o budoucnost parku přitom nejde jen o to, jaká část lesů by se měla nechat vývoji bez zásahů člověka. Zástupci obcí i regionální politici přes odpor vědců a aktivistů prosazují na Šumavě turistické projekty, jako výstavbu sjezdovky z hory Smrčina či vybudování lanovky z Nové Pece na vrch Hraničník.

Ekologičtí aktivisté se ale obávají i o osud takzvaných minitendrů na práce v lese, které v parku zavedl František Krejčí a v nichž malí živnostníci často porážejí v soutěži o zakázky velké firmy. „Máme samozřejmě obavu z tendence tyto úspěšné minitendry zrušit,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Autor: