Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté se šikují, na Šumavě opět chystají kácení u Modravy

Česko

  7:30
VIMPERK - Správa Národního parku Šumava plánuje další kácení v lokalitě Na Ztraceném u Modravy, kde loni v létě ekologičtí aktivisté vlastními těly bránili dřevorubcům v práci a na místě zasahovala policie.

I přes odpor ekologů dřevorubci několik stromů pokáceli. foto: ČTK

Protože ale zástupci ekologických organizací s kácením znovu nesouhlasí, může se blokáda podle nich opakovat. A to i přesto, že park pod vedením Jana Stráského tentokrát slibuje dodržet veškeré legislativní podmínky. Zásah proti kůrovci navíc bude údajně k přírodě maximálně šetrný.

„V přírodně nejcennějších částech lokality Na Ztraceném, které tvoří zhruba polovinu rozlohy, plánujeme pouze odkorňování stromů na stojato. Na zbytku území by se mělo odkorňovat zhruba 10 procent smrků, zbytek pak kácet,“ řekl serveru Lidovky.cz zástupce ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, jak bude v lokalitě na Ztraceném správa postupovat, se podle Mánka rozhodne na středeční poradě vedení. „Budeme ale každopádně postupovat zcela v souladu se zákonem a na základě odborných posudků,“ uvedl Mánek. Veškerá nutná povolení by měl mít park podle něj k dispozici zhruba do pěti týdnů, tedy v době, kdy kůrovec, který už dnes vylétává a napadá nové stromy, dokončí v těchto stromech svůj rozmnožovací proces.

Pak by měl být zlikvidován buď tím, že se strom zbaví kůry, nebo pokácí. „Zásah v lokalitě Na Ztraceném je velmi důležitý k tomu, aby se zbrzdilo šíření kůrovce do dalších porostů,“ řekl Mánek. Správa podle něj ale bude postupovat maximálně šetrně, novinkou je například školení, které park už dnes pořádá pro zaměstnance těžařských firem.

„Dřevorubci se učí rozpoznávat vzácné rostliny a biotopy, aby se vyhnuli jejich eventuálnímu poškození. Navíc budeme sami vzácnou faunu vyznačovat a pokud bychom měli obavu o její osud, nebudeme na konkrétním místě stromy ani loupat,“ řekl Mánek. Správa podle něj také bude o připravovaných zásazích informovat ekologické organizace. „A budeme se s nimi snažit jednat,“ řekl Mánek.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí.
Aktivisté přiznávají, že ubránit stromy před těžbou se nedaří, neboť je policie v přesile.

Aktivisté bránili stromy vlastními těly

Aktivisté však i za těchto podmínek ze zásahem nesouhlasí. Ještě v době úřadování exministra životního prostředí Martina Bursíka byla lokalita Na Ztraceném zařazena mezi místa, která by se měla obejít bez zásahů a park si z tohoto rozhodnutí musí vyjednat výjimku. „Pokud má být  výjimka udělena přesně podle zákona, není to možné stihnout do dvou měsíců,“ tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Navíc je přesvědčen o tom, že zásah Na Ztraceném nemá žádný význam z hlediska šíření brouka do okolních porostů. „Tato lokalita je totiž ze tří čtvrtin obklopena ryze bezzásahovými zónami,“ řekl serveru Lidovky.cz Bláha.

Plány parku na obnovení zásahů proti kůrovci v lokalitě, kterou loni aktivisté blokovali, označil za demonstraci moci a pohrdáním jak přírodou, tak platnými zákony. „My jako Duha žádnou novou blokádu organizovat nebudeme. Vím ale o lidech, kteří jsou k ní znovu připraveni,“ řekl Bláha.

Autor: