Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šumavský Špičák: na lyžích přes louži

Česko

PENÍZE NA CESTÁCH

V seriálu o zimní dovolené přinášíme praktické informace o vybraných českých a zahraničních střediscích. Tentokrát jsme se vypravili na Šumavu.

Titulkem nechci říci, že na Špičáku máte lyžovat ve vodě. I když lidem z nížin by se to mohlo zdát logické – při pohledu na kalendář, který upozorňuje, že zanedlouho začíná jaro. Ale v loužích se ještě normálně nelyžuje. Například v Krkonoších jsou ve velkých střediscích ještě velmi dobré sněhové podmínky, Šumava je na tom sice o něco hůře, ale stále ještě se tady lyžuje. Všechna střediska v republice již nabízejí skipasy za ceny vedlejší sezony – ty jsou minimálně o 100 korun denně levnější než v sezoně hlavní.

„Jízda přes louži“ je poslední akcí letošní sezony na šumavském Špičáku – koná se tuto sobotu. Spoustu legrace si na ní užijí jak její aktivní účastníci, tak i diváci. Louží se myslí asi 20 metrů dlouhý bazén. Úkolem závodníka je ho s patřičným rozjezdem překonat na čemkoliv – lyžích, snowboardu či něčem jiném. Do dalších kol postupuje ten, kdo je suchý. Zúčastnit se mohou všichni příchozí.

Začátkem března na Šumavě přibylo sněhu a také se zasněžovalo technickým sněhem. V provozu je čtyřsedačková lanovka Špičácký expres a jeden vlek – talířková poma Lubák. Lyžuje se na sjezdovkách červených – Slalomové a U zalomeného, na modré Turistické a na kratším lehčím svahu Lubák. Sníh je těžší, ale s tím již musíte počítat skoro všude.

Jinak je šumavský Špičák velmi příjemný lyžařský areál. V době plného provozu vás uchvátí dlouhé a upravené sjezdovky všech obtížností, malé fronty na vleky a vybavenost areálu, kde myslí jak na děti, tak i třeba na snowboardisty. Vyznavače těžkých tratí potěší černá sjezdovka Šance. Ta nabízí ve střední části extrémní lyžování, na další části jsou boule a neupravovaný terén. To je ale tip spíše na příští rok. V areálu nechybí ani lyžařská škola a půjčovna lyží.

Lyžařská sezona na Špičáku trvá do konce března. Než se tam ale vypravíte, doporučuji si ověřit přesný stav sněhových podmínek a provozu vleků – buď na informační lince areálu, kde je pro každý den nahrána hlasová smyčka s aktuálním zpravodajstvím, nebo se podívejte na webové stránky (například http://lyzovani.spicak.cz). Počasí se mění každou chvíli, takže aktuální informace z místa jsou přesnější.

Pokud by se vám třeba na Špičáku nelíbilo nebo zde bylo málo sněhu, můžete přejet do Německa a zalyžovat si na Grosse Arberu, který je odtud vzdálen asi 10 kilometrů. Zde je pravděpodobnost dobrého sněhu stoprocentní.

Za dvě hodiny lyžujete Špičák (1202mn. m.) leží asi 3 kilometry od Železné Rudy. Od Prahy je vzdálen 170 kilometrů, polovinu jedete po plzeňské dálnici. Necelé dvě hodinky jízdy. Další možností je vydat se sem vlakem. Vlaková zastávka Špičák je hned u skiareálu a z Prahy sem vede přímé spojení v obou směrech ve vhodných hodinách. Slabinou je ale délka jízdy (asi 3,5 hodiny), takže vlak bude schůdnější spíš pro Plzeňáky.

V případě, že byste se chtěli v okolí ubytovat, najdete zde dostatek penzionů i hotelů. Možnost ubytovat se je i samotném skiareálu, přímo u lanovky – to je spíše pro nenáročné – nebo hned vedle areálu ve tříhvězdičkovém hotelu Bohemia. Pokud byste se tu zdrželi delší dobu, nevynechte výlety na Černé nebo Čertovo jezero. Černé jezero je od Špičáku vzdáleno asi 4 km, na Čertovo jezero se dostanete z Železné Rudy po asi pěti kilometrech chůze.

Krásný výhled je i z rozhledny s chatou na Pancíři, kam vede sedačková lanovka s jednou mezistanicí na Hofmankách. Nástupní stanice stojí kousek od skiareálu. Z Pancíře uvidíte na německou stranu Šumavy, a pokud je opravdu jasno a dobrá viditelnost, jsou vidět i Alpy. Sjezdovka z Pancíře ale už není v provozu, takže sem můžete pouze bez lyží.

***

Ceny

SKIPASY (VEDLEJŠÍ SEZONA)

dospělí / děti

* 1 den 380 Kč / 240 Kč

* 2 dny 640 Kč / 410 Kč

LANOVKA NA PANCÍŘ

* nahoru 45 Kč

* zpáteční 60 Kč

UBYTOVÁNÍ VE SKIAREÁLU

* pro nenáročné, společné

sociální zařízení) 150 Kč / osoba

* okolní penziony od 350 Kč / osoba

PŮJČOVNA LYŽÍ

(Carvingový komplet + boty + hůlky)

* 1 den 540 Kč/ 250 Kč

* 2 dny 870 Kč / 400 Kč

DOPRAVA

* zpáteční jízdenka vlakem

pro 2 dospělé osoby 684 Kč

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat