Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Summit vytvoří z Hradu nedobytnou pevnost. S dopravou v Praze zamává přes 40 kolon se státníky

Pražský hrad foto: Profimedia.cz

Pražský hrad zažije ve čtvrtek hned dvě premiéry. Bude hostit na 44 hlav států a vlád Evropy, což se ještě nikdy v historii nestalo. Druhou novinkou je i samotné Evropské politické společenství, které k jednomu stolu vůbec poprvé přivede téměř celou Evropu. Obří akce si ale vyžádá trpělivost Pražanů. A zejména řidičů. „Pokud můžete, Praze se vyhněte,“ řekl poradce premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar.
  5:00

Ačkoli se nechystají dramatické dopravní uzavírky, přes čtyřicet kolon, které budou dopoledne přijíždět na Pražský hrad, s dopravou v metropoli zcela jistě zamává. „Nedoporučoval bych rozhodně jezdit autem po Praze ani autem do Prahy, to může být opravdu složitější,“ dodal Pojar, který se na organizaci summitu podílí, v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdůraznil nicméně, že akce bude pro Prahu dobrou reklamou, což podle něho není nikdy k zahození. „Věřím, že to všichni vydrží, protože Praha a Česká republika budou zase jednou slavné a záběry z Pražského hradu obletí svět, nebo přinejmenším Evropu,“ podotkl.

Na megasummit do Prahy dorazí i Erdogan. Mohl by se potkat i s arménským premiérem

Nejvytíženější oblastí Prahy bude okolí Pražského hradu a příjezdové komunikace. „Jde zejména o spádové komunikace vedoucí z prostoru Letiště Václava Havla a komunikace spojující tuto oblast s centrem města,“ uvedl Úřad vlády. Tedy například Evropská či Jelení ulice. V okolí těchto lokalit sice nebudou žádné stálé dopravní uzávěry, vzhledem k velkému počtu národních delegací, které se summitu zúčastní, ale bude doprava během přesunů delegací pozastavena na dobu nezbytnou pro průjezd autokolony, upozornila Strakova akademie.

Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík potvrdil, že policie neplánuje žádné uzavírky, nicméně s dopravními komplikacemi je možné se setkat. „Omezení budou v blízkosti Hradu,“ doplnil Moravčík. Policie podle něj třeba při průjezdu Evropskou ulicí také může na několik minut vypnout semafory.

Vůbec největší nápor lze očekávat ve čtvrtek před polednem, kdy na Hrad zamíří vedle lídrů zemí Evropské unie také zástupci nečlenských států. V pátek by měla být situace o něco klidnější, kolem deváté ranní budou na Hrad přijíždět už jen lídři unijních zemí. I tak ale mohou dočasné kolony způsobit zdržení dopravy.

Nedobytný hrad

Utrum budou mít i turisté, pro které je už od úterka Pražský hrad kompletně uzavřen. A to až do soboty. V prostorách Hradu se místo toho bude pohybovat více než dva tisíce členů delegací, novinářů, ochranky a policistů.

Česko do akce nasadí stovky policistů z Prahy, posily pošle i zbytek republiky. Vláda již v květnu schválila, že se zajišťováním předsednictví může policii vypomáhat i armáda. Podle její mluvčí Vlastimily Cyprisové jsou k podpoře policie povoláváni řidiči, pyrotechnici a psovodi z pozemních i vzdušných sil a z Vojenské policie.

Návštěva emíra v Česku může přispět k dohodě o plynu. O co zase velmi stojí Katařané?

Summit ovlivní i provoz na ruzyňském letišti, může se zpozdit část letů. Mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková rovněž doporučuje cestujícím, aby vyrazili na letiště s předstihem.

„Z důvodu možných kolon v rámci summitu lídrů EU ve dnech 6. a 7. října doporučujeme cestujícím, aby si naplánovali cestu na a z letiště s dostatečným předstihem. Můžeme také očekávat drobná zpoždění z důvodu specifických potřeb těchto státních letů,“ řekla Divíšková.

Většina státních delegací bude podle mluvčí odbavována na čtvrtém terminálu, který spravuje ministerstvo obrany. Další část zástupců jednotlivých států, která přiletí klasickými linkami, bude podle Divíškové odbavena ve VIP prostorách.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat