Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreml musíme odstrašit! Evropské špičky řeší na Hradě válku a energie

Česko

  7:12aktualizováno  11:27
Začal druhý den summitu EU. Válka a energetika budou hlavními tématy, řekl premiér Petr Fiala. „Kreml musíme odstrašit,“ řekl při svém příjezdu na Hrad litevský prezident Gitanas Nauséda. Ten jako jediný ze státníků mluvil i s demonstranty, kteří jsou od rána před Hradem na podporu Ukrajiny a jednotné EU a na svoji akci přinesli karikaturu ruského prezidenta Vladimira Putina na toaletě.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Tiskovou konferenci po jednání vysílá portál iDNES.cz živě, začátek je plánovaný na 14:15.

„Jedním dnešním tématem je Ukrajina, druhým jsou energie. To je na pořadu dne,“ uvedl před branami pražského hradu premiér Petr Fiala.

„U energií jsou zatím návrhy, které jdou správným směrem, ale musíme se domluvit na tom, abychom ty kroky společně realizovali, ať už jde například o zastropování cen plynu, který je využíván pro výrobu elektřiny. Nacházíme shodu v klíčových věcech, chceme reagovat na agresivní kroky Ruska, i proto byl přijat další balík sankcí,“ doplnil Fiala.

Jako první dorazila předsedkyně Evropského parlamentu (EP) Roberta Metsolaová, která apelovala na společné řešení vysokých cen energií i na další pomoc Ukrajině.

Ukrajina totiž podle ní potřebuje další zbraně a tanky. Členské státy EU je mohou poskytnout v situaci, kdy Rusko eskaluje situaci, míní. Země musejí podle šéfky EP pomoci Ukrajině válku vyhrát. Co se týče energetické situace, je podle Metsolaové nutné zastavit spekulace s cenami a přijmout společné řešení nezávisle na velikosti jednotlivých států. Ocenila také jednotu EU od začátku ruské invaze.

„Kreml musíme odstrašit,“ řekl při příjezdu na Hrad litevský prezident Gitanas Nauséda. Ten se také jako jediný státník pozdravil s demonstranty, kteří jsou od rána před Hradem na podporu Ukrajiny a jednotné EU a na svoji akci přinesli karikaturu ruského prezidenta Vladimira Putina na toaletě.

„Řekl jsem jim, že Ukrajina má naši plnou podporu, tito mladí lidé mají naši podporu,“ řekl poté novinářům. Ukrajina podle něj podporu plně potřebuje, zejména po posledních krocích, jako byla tzv. referenda následovaná ruskou anexí ukrajinských území. „Nepotřebuje naši pomoc zítra, ale právě teď. A my ji poskytneme,“ řekl Nauséda.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a nizozemský premiér Mark Rutte přišli na Pražský hrad společně pěšky. Komentář čekajícím médiím neposkytli. Před summitem se setkali v jedné z pražských budov úřadu české vlády - Hrzánském paláci, aby jednali o novém geopolitickém centru Brussels Institute for Geopolitcs.

Česko zváží připojení k němu po konci předsednictví. „Byli jsme jednou z pozvaných zemí. Řekli jsme, že se tím budeme zabývat hned, jak skončí předsednictví,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka.

První jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství. Na snímku polský premiér Mateusz Morawiecki. (7. října 2022)

„Lídři v Praze debatují o snížení poptávky po energiích a jejich cenách i o bezpečnosti dodávek, a to vše rychle,“ řekl Šéf Evropské rady Charles Michel.

Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki pak uvedl, že EU potřebuje společné řešení cen energie. „Německo musí odložit svůj egoismus,“ řekl Morawiecki. Vyzval také k dočasnému omezení cen emisních povolenek.

Slovenský premiér Eduard Heger považuje za nutné zastropovat ceny plynu. „Evropská komise musí najít řešení, ve kterém nebude žádný poražený stát,“ uvedl.

Ceny energií i válka na Ukrajině

Vedoucí představitelé EU v pátek hovoří o unijní reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině a pokračujícím konfliktu včetně částečné ruské mobilizace či nedávné ruské protiprávní anexe čtyř ukrajinských oblastí.

Evropská unie anexi odmítla a odsoudila stejně jako další západní země. Státníci budou také hovořit o další hospodářské, vojenské, politické či finanční podpoře Ukrajiny.

EU podle Fialy musí odstranit překážky, které brání vyplacení půjčky celých devíti miliard eur, jež blok slíbil Ukrajině na financování běžného chodu státu. Z balíku zatím byla poskytnuta jen jedna miliarda eur. Evropská komise tento týden podpisem memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard, první díl půjčky EU podle eurokomisaře Valdise Dombrovskise pošle kolem poloviny měsíce. Další dvě části mají následovat do konce roku.

Lídři zemí EU mají na programu také diskusi o zajištění cenově dostupné energie pro domácnosti a podniky. Zhodnotí též již přijatá energetická opatření, jejichž cílem je snížení poptávky po elektřině a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv.

Státníci proberou také hospodářské výzvy vyplývající z války na Ukrajině. Pozornost zaměří na řešení vysokých cen energií, podporu růstu a zaměstnanosti a ochranu zranitelných spotřebitelů.

Ve čtvrtek se v Praze uskutečnilo premiérové zasedání Evropského politického společenství (EPC), kterého se kromě lídrů ze států EU zúčastnili zástupci dalších 17 evropských zemí. Premiér Petr Fiala akci zhodnotil jako užitečný prostor pro diskusi v kritický okamžik, kdy je kvůli ruské agresi na Ukrajině ohrožena stabilita a bezpečnost Evropy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat