Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sundance: sekty, osadníci, apokalypsa

Česko

PARK CITY / PRAHA Žádná velká legrace. Alespoň tak působí charakteristiky snímků, jež zaujaly publikum během festivalu Sundance, který končí tuto neděli v Park City v americkém Utahu.

Přehlídka, kde se původně prezentovala především nezávislá kinematografie, se postupně stala akcí významnou i pro filmový průmysl – uvádí se tam mnoho snímků, jejichž autoři doufají, že se jim zde podaří získat pro svůj film distributora. Cesta některých hitů amerických kin začala právě na Sundance.

Z letošní nabídky filmů na kritiky zatím zapůsobily značně chmurné kousky. Několik recenzentů s uznáním psalo o snímku skotského režiséra Davida Mackenzieho Dokonalý smysl, dramatu v hlavních rolích s Ewanem McGregorem a Evou Greenovou coby šéfkuchařem a epidemioložkou. Jejich romance se odehrává na pozadí nezadržitelného nástupu epidemie, která nemocné postupně připraví o všechny jejich smysly.

Téma konce světa vystupuje do popředí i ve filmu Ukryj se talentovaného amerického režiséra Jeffa Nicholse (jeho celovečerní debut Shotgun Stories byl vskutku pozoruhodný). Specialista na role hluboce narušených chlapíků Michael Shannon v něm hraje odpovědného otce rodiny, jehož začnou trápit barvité sny o přicházející katastrofě. Spíš než prorocký dar se v nich ale může projevovat dědičný sklon k duševním chorobám. Zájem vzbudil také horor Martha Macy May Marlene, temný příběh dívky, která prošla vymýváním mozku v prostředí jakési sekty hippies. Respekt si vydobyla i představitelka hlavní role – Elizabeth Olsenová, mladší sestra (zlo)pověstných dvojčat Mary-Kate a Ashley Olsenových, které před lety vykolejovaly duševní vývoj děvčátek školního věku po celém světě.

Svůj poslední film v Park City představila také respektovaná režisérka Kelly Reichardtová. Její drama Meeksovo zastavení popisuje příběh osadnické rodiny, která v polovině devatenáctého století cestou na Západ zabloudí a je ovládána šarlatánským průvodcem, jehož úmysly dost možná nejsou nejčistší. Volně a s důrazem na krajinu vyprávěné drama v závěru odejde z reality k surreálnu a halucinacím.

Tradičně se na festivalu Sundance promítají filmy o životě lidí na okraji americké společnosti (v roce 2009 tam prorazilo drama Precious), letos do téhle kategorie patří například snímek Ptáčci o dvou problémových dívkách na útěku z Los Angeles a dokumentární film Rušiči, který zachycuje snahu nevládní organizace zastavit nárůst násilných zločinů v Chicagu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....