Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sundance: sekty, osadníci, apokalypsa

Česko

PARK CITY / PRAHA Žádná velká legrace. Alespoň tak působí charakteristiky snímků, jež zaujaly publikum během festivalu Sundance, který končí tuto neděli v Park City v americkém Utahu.

Přehlídka, kde se původně prezentovala především nezávislá kinematografie, se postupně stala akcí významnou i pro filmový průmysl – uvádí se tam mnoho snímků, jejichž autoři doufají, že se jim zde podaří získat pro svůj film distributora. Cesta některých hitů amerických kin začala právě na Sundance.

Z letošní nabídky filmů na kritiky zatím zapůsobily značně chmurné kousky. Několik recenzentů s uznáním psalo o snímku skotského režiséra Davida Mackenzieho Dokonalý smysl, dramatu v hlavních rolích s Ewanem McGregorem a Evou Greenovou coby šéfkuchařem a epidemioložkou. Jejich romance se odehrává na pozadí nezadržitelného nástupu epidemie, která nemocné postupně připraví o všechny jejich smysly.

Téma konce světa vystupuje do popředí i ve filmu Ukryj se talentovaného amerického režiséra Jeffa Nicholse (jeho celovečerní debut Shotgun Stories byl vskutku pozoruhodný). Specialista na role hluboce narušených chlapíků Michael Shannon v něm hraje odpovědného otce rodiny, jehož začnou trápit barvité sny o přicházející katastrofě. Spíš než prorocký dar se v nich ale může projevovat dědičný sklon k duševním chorobám. Zájem vzbudil také horor Martha Macy May Marlene, temný příběh dívky, která prošla vymýváním mozku v prostředí jakési sekty hippies. Respekt si vydobyla i představitelka hlavní role – Elizabeth Olsenová, mladší sestra (zlo)pověstných dvojčat Mary-Kate a Ashley Olsenových, které před lety vykolejovaly duševní vývoj děvčátek školního věku po celém světě.

Svůj poslední film v Park City představila také respektovaná režisérka Kelly Reichardtová. Její drama Meeksovo zastavení popisuje příběh osadnické rodiny, která v polovině devatenáctého století cestou na Západ zabloudí a je ovládána šarlatánským průvodcem, jehož úmysly dost možná nejsou nejčistší. Volně a s důrazem na krajinu vyprávěné drama v závěru odejde z reality k surreálnu a halucinacím.

Tradičně se na festivalu Sundance promítají filmy o životě lidí na okraji americké společnosti (v roce 2009 tam prorazilo drama Precious), letos do téhle kategorie patří například snímek Ptáčci o dvou problémových dívkách na útěku z Los Angeles a dokumentární film Rušiči, který zachycuje snahu nevládní organizace zastavit nárůst násilných zločinů v Chicagu.

Autor: