Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sundej toho modrého ptáka

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA tak zní neformální heslo poslance ČSSD Davida Ratha, s nímž jde proti Petru Bendlovi do krajských voleb ve Středočeském kraji.

 LN Moc jsem nepochopila, proč berete krajské volby ve Středočeském kraji jako referendum o Topolánkově vládě.

Protože krajské volby vždycky jsou referendum o vládě. Vzpomeňte si na heslo ODS před minulými volbami, Ustřihni si svoji růži. Čili to bych dnes parafrázoval na Sundej toho modrého ptáka.

LN To bude vaše heslo do krajských voleb?

Neformální. Vždy je to šance pro voliče říct. co si myslí o té konkrétní vládě. Myslím, že i Topolánek to takhle bere. Všimněte si, jak odsunul třeba klíčové zákony ve zdravotnictví až za horizont voleb. Privatizace pojišťoven, privatizace fakultních nemocnic... To všechno chce udělat až po volbách.

LN Slíbil ve sněmovně, že privatizovat nebude.

Pozor. Ale podle mě všechno platí do krajských voleb.

LN Myslíte, že v listopadu začne vláda privatizovat nemocnice?

Neříkám, že hned v listopadu, ale určitě potom. Pokud tedy ODS ve volbách dopadne dobře. Pokud dopadne Topolánek v krajských volbách dobře, tak řekne, že dostal mandát od občanů pokračovat v kurzu, který má dnes. A pojede to.

LN Takže to závisí na vás, kdy se budou privatizovat nemocnice.

Jak to na nás! Na voličích! My jsme tak trochu statisti. My můžeme lidem říct nějakou svoji představu, jak by to mělo fungovat.

LN Bude záviset i na míře populismu. Řeknu příklad. Nedávno jste kritizoval, že poplatky v nemocnicích neslouží ke zlepšení stravy. Ale před pár měsíci jste mi sám tvrdil, že to ani není možné. Že nikde na světě ještě poplatky stravu v nemocnicích nezlepšily.

Nezlepšily, to je pravda.

LN Ale stěžujete si, že se to nepodařilo ODS.

Ano. Ale když se to bude jmenovat příspěvek na stravu, může to působit na ty lidi jinak, než když je to příspěvek na hospitalizaci.

LN Tedy jde o slovíčkaření. Pojmenujme to příspěvek na stravu, který ale stravu nezlepší.

Ano, jde to tak nazvat, ale... Nečekejme, že by to zlepšilo stravu nějak zázračně. Nelze očekávat, že by poplatky zlepšily kvalitu stravy, stejně jako ji nezlepšují dneska. Ale je to korektnější, protože by to v tu chvíli neplatili lidé, kteří v nemocnici nejedí. Tedy lidé v bezvědomí, malé děti... Čili máte od toho osvobozenou celou kategorii lidí.

LN Já jsem teď ležela týden v nemocnici, a to rovněž bez jídla. A nevadilo mi, že platím poplatek, protože ta péče byla výtečná.

No tak vám to určitě nevadilo. Mně by to asi taky nevadilo. Ale teď mi zrovna psala paní, která leží v nemocnici a čeká trojčata. Asi na tom není ekonomicky úplně nejlépe a je vyděšená. Teď platí jen sama za sebe. Ale pak se jí narodí děti a platila by v podstatě čtyři poplatky za jeden den.

LN To je demagogie, protože platit nebude. A to díky lidovcům a zeleným, kteří tlačili na ODS.

Počkejte. My, kdybychom pro to nezvedli ruku, tak to neprošlo.

LN Kdybyste pro to vy nezvedli ruku, tak nevím, co byste potom svým voličům říkali.

Nechci se chlubit, ale to byl náš text. Ne text poslankyně Šojdrové. Ona to měla napsané špatně. Ten její text by osvobodil děti jenom do 28 dnů od narození. Já jsem jí tu určitou nepřesnost vysvětlil. Místo termínu novorozenec se tam díky mému návrhu dostal termín nově narozené dítě. Když to děcko bude ležet tři měsíce v inkubátoru, tak je osvobozeno po celé tři měsíce.

LN Máte vy ve svém soukromém zdravotnickém zařízení ceduli U nás se neplatí poplatky?

Já jako lékař je od lidí nevyžaduju. Někdo mi zaplatí, někdo nezaplatí. Určitě za pacientem neběžím na ulici a netřesu s ním. Na druhou stranu to tam takhle vyvěšeno prostě není. Takhle rozhodl Ústavní soud. A za druhé je tu msta ze strany Julínka. Vezměte si vrchlabskou nemocnici, která šla do konfliktu a už nemá smlouvu s pojišťovnou.

LN Vy tomu říkáte msta. Ale on je to prostě nějaký důsledek porušování zákona.

Já to beru jako mstu. A myslím si, že ta Julínkova parta si zadělává do budoucna na velké problémy, protože tak, jak zachází oni s druhými, bude napříště zacházeno s nimi.

LN To znělo jako výhrůžka.

To je konstatování, že se to nevyplácí. Správně je to napsáno v bibli. Co nechceš, aby druzí činili tobě, nečiň ty jim.

LN Ale co byste jim mohl provést, pane poslanče?

Vůbec nic. Ale budou muset dodržovat zákon.

LN To vy byste měl taky. A přitom ho porušujete, když nevybíráte poplatky.

Neporušuju. Já jsem to porušoval do doby, než rozhodl Ústavní soud. Teď poplatky vybírám, ale nevymáhám. Nemám povinnost je vymáhat.

LN Máte plno?

Chcete ke mně chodit?

LN Ne, já si těch třicet korun klidně zaplatím.

To vás teda v Lidových novinách platí moc dobře...

LN Tak třicet korun zvládnu. Slibujete, že když se stanete hejtmanem, tak se v pěti krajských nemocnicích nebudou platit poplatky. Jak to zařídíte?

Uhradí to kraj. Nemocnice to vyčíslí a kraj to uhradí formou dotace.

LN To je Středočeský kraj tak bohatý?

No vzhledem k tomu, že může pořádat hejtmanský průvod na Karlštejn za devět či deset milionů... Když si odpustí jeden takový průvod, tak na poplatky bohatě bude.

LN Kolik by to stálo kraj ročně?

Nemocnice ještě nemají tu částku vyčíslenou. Ale myslím, že to bude v řádu několika milionů. Možná deseti, dvaceti milionů ročně.

LN Jak potom váš kolega Zaorálek přišel na osmdesát milionů?

Tak je to možné. Možná to severní Morava má spočítáno. Já se přiznám, že to ještě spočítáno nemám. Ale říkal jsem, že to bude v řádu desítek milionů.

LN Říkal jste v řádu milionů, možná deset, možná dvacet.

Ale i kdyby to bylo osmdesát milionů, tak to není žádné drama. Rozpočet kraje je sedmnáct miliard.

LN Tak ale asi tam těch osmdesát milionů jen tak neplave. Z jaké kapitoly byste je vzal?

Je třeba začít hledat, z čeho se to uhradí. Já jsem nastínil jeden z možných zdrojů, a to královský průvod na Karlštejn, dále jsou tu hejtmanské dny za dva a půl milionu... Já mám pocit, že místopředseda ODS Bendl si tam jen užívá, protože na PR aktivity vynaloží letos Středočeský kraj čtyřicet milionů.

LN Ale kvůli neplacení poplatků bude hrozit, že nemocnice by mohly přijít o smlouvy s pojišťovnami. Navíc chce ministerstvo stihnout novelu zákona, aby tenhle postih hrozil důsledněji.

Toho bych se nebál. Chtěl bych vidět pojišťovnu, která jim sebere smlouvu. Co by asi ti pacienti pak dělali?

LN No právě. Není to hazard?

Myslíte, že na jedné straně by byla dobře vybavená moderní nemocnice, která by byla zavřená, protože nemá smlouvu s pojišťovnou a naproti na louce by si Julínek s Cikrtem rozdělali polní nemocnici, vybírali poplatky a měli smlouvu s pojišťovnou? Cikrt by tam mohl dělat ve vrátnici.

LN Takže se nebojíte.

Ne. Možná to může děsit nějaké jednotlivé ambulance, menší polikliniky a menší nemocnice, jako je třeba právě ta vrchlabská. Mám pocit, že si Julínek vyřizuje nějaké svoje účty a svoje malé ego ve velkém těle tím, že bojuje přes pacienty Vrchlabska a okolí. Kdo na to doplatí? Ten majitel té nemocnice to přežije, protože je dost bohatej. Ale pro lidi, co tam bydlí, je to komplikace.

LN Vy jste Julínka nařkl, že zneužívá veřejné peníze...

Vy myslíte s těmi farmaceutickými firmami? On má ve správní radě občanského sdružení Reforma zdravotnictví. cz náměstka Hroboně, šéfa poradců Macháčka, sebe...

LN Kdo seděl ve vašem sdružení Da Vinci?

Už nefunguje. Ale je víceméně zmrazeno, takže se to dá kdykoli oživit. A vážně budu zvažovat, jestli to neoživit, protože když vidím, že...

LN To dělají všichni?

Ano, Langer si takhle vybírá desítky milionů, Julínek do toho svého sdružení taky, Topolánek do svého Becaria na pořádání golfových turnajů taky a nikomu to zjevně nevadí. Tak já ještě tak rok, dva počkám, a když to nikomu vadit nebude, tak je to asi standard.

LN Vy si myslíte, že je to špatné, ale dělají to všichni, takže kdyby všichni kradli, tak budete krást?

Ne. Ale když ta společnost to přijímá, že je to vlastně normální...

LN Vyprovokoval jste Petra Bendla, respektive jeho ženu ke zveřejnění příjmů...

Já? On to udělal na podkladě nějakého letáku...

LN Copak ten leták nebyl váš nápad?

Ne. Vážně ne. A hlavně mě překvapilo, proč on se nad tím letákem tak rozčílil. Já jsem ho viděl na internetu a tak, jak byl napsaný, to taky je. Bendl měl porsche, barák v Kladně taky měl, barák v Lánech, tam teď bydlí... Tak já nevím, proč se zlobil. Ale ty příjmy zveřejnil na podkladě tohoto letáku, ne na podkladě mých poznámek.

LN To se omlouvám, byla jsem přesvědčena, že je z vaší dílny.

Myslela jste, že já jsem si ho po večerech nakreslil?

LN Ne. Že jste si ho zadal. Nicméně, jak je to s vašimi majetkovými poměry? Kolik máte na účtu?

Několik set tisíc. Myslela jste několik set milionů?

LN Myslela jsem několik milionů až desítek milionů. Máte tedy pod milion?

No tak to tam je. Víte co, já nejsem ten typ, který by si psal číslíčka a přesně na korunu věděl, co kam.

LN Jak si stojí vaše zdravotnické zařízení? Je výdělečné?

Zatím moc ne, protože se do něj hodně investovalo. Já mám příjem ze sněmovny, z lékařské činnosti a pak z pronájmů bytů.

LN Kolik máte nemovitostí?

Pokud vím, tak sám žádnou, většinou jsem spoluvlastníkem.

LN Pokud víte?

Aby na mě nikdo nevytáhl, že mám nějakou kůlnu, na kterou jsem zapomněl. Jsem spolumajitelem několika nemovitostí. Vlastně abych se opravil, promiňte, sám vlastním jeden byt 2+1 na Petřinách. Skoro jsem na něj zapomněl. Je to slušný byt po babičce. V ostatních případech jsem spolumajitelem.

LN S manželkou?

S rodiči vlastním část jednoho domu, s bratrem mám jeden dům a se svojí přítelkyní mám také část domu, takže to jsou tři.

LN Kdo může za to, že se vám tak drolí poslanecký klub?

Neřeknu nic překvapivého. ODS.

LN Myslíte tím, že Marek Dalík obíhá poslance a uplácí je?

Myslím, že na to neexistuje nějaké stranické usnesení, ale že je to taktika lidí kolem Topolánka. Vždyť Dalík sám řekl, že s námi budou vyjednávat, a pak nás kopnou někam.

LN Ale to nemluvil o penězích.

Jistě. Ale v té době tu byly třeba úplatky poslance Ploce. Myslíte si, že se řidič pana Pitra jen tak ráno probudil a řekl si: „Co s těmi dvěma miliony, co mám v krabici pod postelí? No dám je Plocovi, aby přestoupil k vládní koalici.“? Bohužel skončilo to tím, že byl odsouzen Pitrův řidič čili jen ta ruka. A ten mozek, který tou rukou hýbe... To už policie nezvládla. Bodejť by to zvládla, když ji řídí Langer. Já vám přečtu jeden mail, který jsem dostal. „Migrující poslanec Petr Wolf byl v minulém týdnu několikrát viděn v restauraci Říční 1, Praha 1 s poslanci koalice. Při posledním setkání poslanec koalice přišel s igelitovou taškou Delvita, odcházel bez ní a pan poslanec Wolf odcházel s taškou Delvita. Silně pochybuji, že v ní byl nákup.“

LN Nesmíte všemu věřit.

Samozřejmě tomu nevěřím, ale...

LN Že by si poslanci předávali úplatky v tašce z Delvity...

No tak zažili jsme tady leccos. Samozřejmě já z toho nedělám žádné dalekosáhlé závěry, ale pak se dočtete, že poslanec Wolf má nějaký problémy s dotací od vlády...

LN Od Paroubkovy vlády.

Nevím, asi od Paroubkovy vlády.

LN Na dost důležitý projekt, že?

No tak nepochybně. Já se obávám, že je hodně takových projektů. Musím přiznat, že jsem dlouho netušil, že vůbec nějakého poslance Wolfa máme. Ten byl tak dokonale zakonspirován...

LN A to chtěl původně do ODS, ale tam ho nevzali. Tak ho pod svá křídla vzala ČSSD. Musíte si trošku prověřovat své lidi.

Asi by to stálo za to.

LN Asi se shodneme na tom, že to souvisí s politickou kulturou. Jak jste na tom v této oblasti vy?

To strašně závisí na úhlu pohledu.

LN Já řeknu ten svůj. Ptám se proto, že jste byl vyhodnocen jako nejhlučnější poslanec, který přeřve i sekačku na trávu.

Ale to měřil poslanec Severa. A vypínal to u koaličních poslanců. Hlavně u Topolánka. Kdybyste věděla, jak ve sněmovně huláká Topolánek! To řinčí i okenní tabulky! Severa je prostě v tomhle lump, který se jen snažil nás shodit. Kdyby měřil Topolánka, všichni by se divili. Ten přeřve i důlní rypadlo.


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!